Wigilia - to niezwykle ważny dzień dla każdego Węgra. Nazywana jest Szent-Este (Święty wieczór). Dawniej w ten dzień lub na kilka dni przed nim, pasterze odwiedzali domy z pękami witek, które wręczali gospodyniom. One z kolei chłostały nimi nogi chłopców, żeby pasione przez nich bydło było skoczne. Następnie wręczały im prezenty. Na wiosnę ponownie używano witek, do pędzenia bydła na pastwiska.
Zobacz też: Zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe na świecie
Innym zwyczajem wigilijnym było podobnie jak w Polsce, kładzione pod obrusem siano, słoma, zboże oraz nasiona. Miały one przynieść urodzaj w Nowym Roku. Po świętach wykorzystywano je do pieczenia chleba. Czosnek, orzechy i jabłka miały zapewnić domownikom zdrowie. Rośliny strączkowe, ryby, kluski z makiem miały mieć moc mnożenia pieniędzy. Okruszki z wigilijnego stołu miały znaczenie magiczne i niezwykłe moce lecznicze.
Polecamy: Zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe w Europie
Tradycyjną, węgierską potrawą wigilijną jest zupa rybna. Najpopularniejsza zupa rybna u bratanków to halászlé, mocno przyprawiona papryką. Typowymi daniami jakie goszczą na stole są m.in.: karp, smażona kapusta i różnorodne ciasta oraz chłodnik z wiśni. Na wsiach potrawą wigilijną jest pieczony prosiak. Na świątecznym stole nie może również zabraknąć strucli z makiem i orzechami oraz smakołyku o nazwie szloncukor. To pralinki napełnione masą waniliową, orzechową, marcepanową lub galaretką.
Zobacz też: Ozdoby choinkowe do jedzenia