Skąd bąbelki w szampanie?

Szampan
Szampan to wino musujące z Szampanii, którego najbardziej znanym producentem jest Louis Vuitton Moet Henessy. Dowiedzmy się więcej na temat znanego trunku z bąbelkami.
/ 01.07.2009 12:12
Szampan

Produkcja

Szampan - luksusowy trunek - powstaje z mieszanki czerwonych (Pinot Noir i Pinot Meunier)i białych winogron (Chardonay). Owoce zbiera się ręcznie, żeby nie dopuścić do ich zgniecenia i zafarbowania moszczu przez ciemne skórki. 

Proces produkcji szampana został opracowany na przełomie XVII i XVIII wieku przez piwnicznego z opactwa Hautvilliers , który nazywał się Dom Perignon i do tej pory szampan o tej nazwie należy do najdroższych na świecie.

Do butelek przed zakorkowaniem dodaje się liquer du tirage – mieszanki cukru trzcinowego, starego wina i drożdży. Przez około 10 tygodni wino fermentuje w butelkach i zyskuje orzeźwiające bąbelki. Następnie drożdże muszą się rozłożyć – trwa to od roku do kilku lat. Butelki leżakują w wapiennych piwnicach Reims i Epernay.

Teraz można przystąpić do „wytrząsania”, czyli przesunięcia resztki drożdży do szyjek, które po usunięciu korka same pod wpływem ciśnienia dwutlenku węgla „wychodzą” z butelek.

Zobacz także: Czy wiesz jak zorganizować aperitif?

Rodzaje

Rodzaj szampana zależy od tego jakiego wina dodano w Liquer du Mirage. Z domieszki wina wytrawnego powstanie: brut non dose, brut nature, ultra brut, ekstra brut lub brut integral – czyli wytrawne szampany o zawartości cukru od 2g/l do 15g/l.

Dopisek sec oznacza, że zawartość cukru wynosi już 17-35 g/l, chociaż w dalszym ciągu nazywany jest szampanem wytrawnym.

Demi-sec, o zawartości 33-50 g cukru na litr podaje się do uświetniania deserów, natomiast w odmianie Doux cukru jest jeszcze więcej.
Szampany rocznikowe zazwyczaj są droższe, nierocznikowe produkuje się z mieszanek winogron z różnych roczników.

Serwowanie

Szampan możemy serwować z każdej okazji, schłodzony do temperatury 6-9 stopni Celsjusza. Nie należy go podawać w płaskich kieliszkach. Do szampana wybieramy wysokie kieliszki w kształcie tulipana, na wysokiej nóżce, aby nie ogrzewać trunku dłonią. Butelkę odstawiamy do kubełka z wodą i lodem. Strzelanie z korka pozbawia szampana zbyt dużej ilości dwutlenku węgla i aromatu. Nie należy tego czynić przy eleganckich okazjach. Trunek nalewamy trzymając butelkę poziomo, aby się nie pienił.

Szampan doskonale nadaje się na aperitif – zazwyczaj wybieramy wytrawny. Wytrawne szampany Blanc de blanc pasują do ostryg i owoców morza, kawioru, krabów . Do bardziej wyrazistych w smaku potraw zaleca się podawać bardziej złożone wina rocznikowe, lub rose (owocowy o różowej barwie). Podobnie jak do serów. Natomiast demi-sec i doux pasuje tylko do deserów.

Zobacz także: Czy wiesz jak przygotować koktajle z szampanem?

Najbardziej prestiżowe i najdroższe są Cuvee– długo dojrzewające o legendarnych nazwach, które otwiera się aby uczcić naprawdę wyjątkowe okazje lub osoby.

Redakcja poleca

REKLAMA