Czytaj etykiety na produktach - cukier może figurować jako: cukier buraczany i trzcinowy, karmel, słód jęczmienny, syrop kukurydziany i cukrowy, glukoza, fruktoza, laktoza, maltoza, dekstroza, maltoza, sacharoza, dekstran, diastaza, melasa.
Jedz owoce świeże i suszone - banany, daktyle, winogrona, brzoskwinie, nektarynki, gruszki, jabłka, śliwki, morele, figi, rodzynki.
Wybieraj słodkie skrobiowe warzywa - ziemniaki, dynię, marchew, pasternak, buraki, karczochy jerozolimskie.
Do słodzenia napojów i potraw stosuj stewię - jest 30 razy słodsza niż cukier i niekaloryczna. Aby zastąpić szklankę cukru odmierz 1/2-1 łyżeczkę i dodaj 1-2 łyżki płynu.
Inne zamienniki - niesłodzony mus jabłkowy, przecier owocowy, mleczko ryżowe, sojowe i migdałowe, krem Amazake a także miód, lukrecja, syrop daktylowy i wanilia.
Zamiast łyżeczki słodziku, sięgaj po wodę pomarańczową lub różaną.
Potrawy przyprawiaj cynamonem, goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową lub imbirem - nadają potrawom słodkiego smaku.
Ogranicz spożycie słodzonych soków z kartonu i napojów, a w zamian częściej rób kompoty ze słodkich owoców lub suszu.
Do deserów stosuj inulinę - węglowodan z bulw i korzeni roślin. Jest dostępna w formie proszku w niektórych sklepach ekologicznych i zielarskich.
Zamiast kakao możesz wypróbować karob - starte na proszek strąki drzewa chlebowca świętojańskiego. Wygląda jak kakao i tak samo jak ono jest źródłem magnezu, ale jest mniej kaloryczne. Prawie nie zawiera tłuszczu - w 100 g jest go 0,2 g, podczas gdy w kakao - 23,7 g. Nie należy jednak przesadzać z karobem, bo jednak w dużych ilościach tuczy.
W sklepach z ekologiczną żywnością zapytaj o syrop z agawy. Jest trzy razy słodszy od cukru, a ma znacznie niższy indeks glikemiczny. Można go stosować do wszystkiego - napojów, deserów i potraw.
Zdrowszym zamiennikiem cukru jest także ksylitol. Kupisz go w sklepach ze zdrową żywnością i w lepszych zielarniach.