Kuchnia czeska: gulasz

Kojarzy się nieodzownie z Węgrami, ale nasi południowi sąsiedzi traktują go jak narodowe dziedzictwo. Podawany wedle najlepszych tradycji z pokrojonym w plastry knedlikiem, z dużą ilością sosu, zawróci w głowie nawet nieprzepadającym za mięsnymi daniami.
/ 09.05.2012 06:23

Kojarzy się nieodzownie z Węgrami, ale nasi południowi sąsiedzi traktują go jak narodowe dziedzictwo. Podawany wedle najlepszych tradycji z pokrojonym w plastry knedlikiem, z dużą ilością sosu, zawróci w głowie nawet nieprzepadającym za mięsnymi daniami.

Czesi gulasze robią z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny – ta ostatnia jest tu szczególnie popularna. Przepisy na każdy z tych rodzajów mięsiwa znajdziecie poniżej. Zniechęcająca w nich, zwłaszcza dla odchudzających się pań, możemy być obecność słoniny i smalcu, ale oczywiście możemy ją (nieco kosztem smaku) zastąpić zwykłym olejem roślinnym.

Z doświadczenia powiem, że trudno mężczyźnie, i to nie koniecznie czeskiemu, zrobić większą przyjemność niż podać na obiad dobrze doprawiony gulasz z delikatnym knedlikiem i kuflem porządnego piwa!

Kuchnia czeska: gulaszGulasz segedyński

1 kg wieprzowego mięsa z łopatki, 2 cebule, 2 łyżki smalcu, 1 łyżka mielonej słodkiej papryki, szczypta mielonego kminku, 1 łyżka mąki, 2 łyżki masła, 200 ml kwaśnej śmietany, 500 g szatkowanej kapusty, sól

Mięso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać i osmażyć na smalcu (względnie oleju), dodać paprykę i wymieszać do rozpuszczenia. Dołożyć mięso, osolić i podsmażyć aż puści sok. Dodać kminek, wodę i dusić ok. 15 minut. Przepłukaną kapustę dorzucić na patelnię, dolać jeszcze nieco wody i dusić do miękka. Całość zagęścić zasmażką z masła i mąki; zagotować. Przed końcem duszenia dolać śmietanę. Podawać z knedlikiem.

Gulasz znojemski

750 g polędwicy wołowej, 2 plastry słoniny, 1 łyżka masła, 2 cebule, szczypta mielonej papryki, 3-4 kiszone ogórki, ½ szkl. czerwonego wina, chleb na zagęszczenie (może być czerstwy), sól

Mięso umyć, osuszyć i pokroić na duże kostki. W dużym garze rozpuścić słoninę i masło, dodać posiekaną cebulkę i podsmażyć na złoto. Dosypać papryki, zalać ciepłą wodą, dodać mięso, osolić i dusić do miękkości. Na mięso zetrzeć nieco chleba, poddusić, dodać wody i pokrojone w plastry ogórki i jeszcze poddusić. Przed podaniem dolać do sosu czerwone wino i pogotować jeszcze 2 minuty. Podawać mięso polane sosem i ozdobione kiszonymi ogórkami.

Gulasz z dziczyzny

750 g łopatki z dzika, sarny lub jelenia, 6 plasterków słoniny, 2 większe cebule, ½ łyżeczki kminku, majeranek, 1 listek bobkowy, 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka octu, 1 łyżka mąki, 2 szkl. wywaru, 4 łyżki łagodnego keczupu, 4 łyżki białego wina, zielona pietruszka, sól i pieprz

Mięso wypłukać, nakroić na kostki i osolić. Słoninę pokroić w kostkę i rozpuścić w dużym garnku; dodać cebulę i zeszklić. Do garnka dołożyć mięso i szybko osmażyć ze wszystkich stron. Dodać paprykę i inne przyprawy, zmiażdżony czosnek i ocet; podlać wodą i dusić aż połowicznie zmięknie (w razie potrzeby uzupełniać wodę). Sos powinien się częściowo zesmażyć. Osypujemy mięso mąką, obsmażamy, dodajemy wywar, keczup i wino i warzymy aż mięso będzie miękkie. Podajemy z chlebem lub ziemniakami, posypany natką pietruszki.

Redakcja poleca

REKLAMA