Wystarczy przeczytać skład jakiejkolwiekkostki rosołowej na opakowaniu by natychmiastowo stracić apetyt. Nazwy mówią same za siebie: glutaminian sodu, rybonukleotydy diodowe, maltodekstryna, sztuczne aromaty itd.
Jednak istnieje sposób na przygotowanie kostki rosołowej domowym sposobem i to w dodatku jej dwóch wariantów: warzywnego i mięsnego.
Nasza domowa kostka rosołowa nie będzie miała bynajmniej kształtu kostki, a będziemy ją przechowywać w większym rozmiarze w wysterylizowanych słoikach, z których za każdym razem będzie można nabrać odpowiednią porcję do przygotowania rosołu, duszonego mięsa itd. Łyżeczka domowej kostki rosołowej odpowiada wielkością tej kupnej.
Zwolenniczkom zdrowego odżywiania bardzo polecam do wypróbowania te przepisy.
Warzywna kostka rosołowa
Składniki:
- 200 g selera naciowego,
- 2 marchewki,
- 1 duża cebula,
- 1 cukinia,
- 100 g natki pietruszki,
- 20 listków bazylii,
- 15 listków szałwii,
- 2 gałązki rozmarynu,
- 150 g soli,
- łyżka oliwy z oliwek.
Wszystkie warzywa umyć, obrać, a następnie bardzo drobno poszatkować w kosteczkę. Także zioła drobno posiekać. Pokrojone warzywa i zioła włożyć do głębokiej patelni, posolić i dusić pod przykryciem na łyżce oliwy z oliwek przez godzinę. Nie dodawać wody. Po tym czasie warzywa zmiksować i raz jeszcze postawić na ogniu, aby warzywna „papka” jeszcze bardziej zgęstniała.
Jeszcze ciepłe warzywa włożyć do wysterylizowanego słoika, zakręcić, postawić do góry, aż do całkowitego ostygnięcia. Otwarty słoik przechowywać w lodówce.
Mięsna kostka rosołowa
Składniki:
- 500 g mięsa wołowego,
- 500 g mięsa z kurczaka lub indyka,
- 500 g soli,
- 3 marchewki,
- 2 cebule,
- 200 g selera naciowego,
- 2 pomidory,
- pęczek natki pietruszki.
Mięsa bez kości i tłustych części ugotować na wolnym ogniu przez około godzinę.
W drugim garnku ugotować obrane warzywa i natkę pietruszki (pomidory mogą pozostać w skórkach). Zmiksować mięsa z warzywami i w przypadku, gdy masa będzie zbyt gęsta dodać odrobinę wywaru, w którym gotowały się mięsa. Otrzymaną mięsną kostkę rosołową włożyć do wysterylizowanych słoików, przechowywać w lodówce. Słoiki z mięsną kostką rosołową można także zamrozić na dłuższy czas. Jednak biorąc pod uwagę sporą ilość w soli, która ma dobre właściwości konserwujące, także bez zamrażania będą się nadawały przez długi czas do spożycia (6-8 miesięcy).
Anna Łyczko Borghi