Tom yam kung, a inaczej ostro-kwaśna zupa z krewetkami i grzybami, to jedno z najbardziej ulubionych dań mieszkańców Tajlandii, szczególnie w jej części środkowej. Jest to rejon, w którym potrawy, choć pikantne, nie są tak obezwładniająco ostre, jak na południu.
Krótka lekcja tajskiego
Tom po tajsku znaczy „gotować” i w nazwie potrawy oznacza zupę; yam oznacza kwaśne, a kung – krewetki. Jest kilka odmian tej zupy: z rybą, owocami morza lub grzybami. Dzięki obecności cytrusów pikantny, bogaty smak przeradza się po chwili w orzeźwiającą kwaskowatość.
Najczęściej do przygotowania tom yam kung wykorzystuje się krewetki (w okolicach Bangkoku obowiązkowo tłuste krewetki tygrysie), papryczki chili, liście limetki kaffiru, trawę cytrynową i grzyby, przyprawiając sokiem z limonki, sosem rybnym i posiekaną świeżą kolendrą.
Warto również pamiętać, że wiele potraw tajskiej kuchni zazwyczaj zapewnia nie tylko wspaniały smak, ale również właściwości lecznicze, wykorzystując moc użytych składników ziołowych. Podobnie jest z zupą tom yam kung, którą uważa się za numer jeden wśród „uzdrawiających dań” kuchni tajskiej.
Możemy się o tym przekonać, wymieniając tylko podstawowe składniki:
Chili jest używane jako lekarstwo na kaszel. Działa wspomagająco dla układu oddechowego, jak również układu krążenia i serca. Limetka zapobiega grypie i szkorbutowi. Trawa cytrynowa działa zbawiennie na układ trawienny i wydalniczy – może pomóc złagodzić nadmiar gazów w żołądku lub jelitach, zwiększa wydzielanie moczu, zmniejsza wydzielanie ciepła w organizmie oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się niektórych rodzajów bakterii.
Samo przygotowanie zupy jest niezmiernie proste.
Na 1 litra wody potrzebujemy:
• 10 dużych krewetek
• 1 szklanka grzybów
• 1 łodyga trawy cytrynowej pokrojone
• 2 listki limetki kaffir
• 1 łyżka posiekanych liści kolendry
• 1 / 2 łyżeczki chili (ilość może być dostosowane do własnych preferencji)
• 2 łyżki soku z limonki
• 2 łyżki sosu rybnego
Jak przygotować?
Zagotowujemy wodę z drobno posiekaną trawą cytrynową, listkami limetki. Dodajemy krewetki i gotujemy około 3 min. pod przykryciem. Dodajemy grubo siekane grzyby. Gdy bulion ponownie zawrze, dodajemy drobno zmielone chili i gotujemy kolejne 5 minut. Zdejmujemy z ognia, doprawiamy sosem rybnym i sokiem z limetki. Nakładamy zupę do miseczek i posypujemy listkami kolendry.
Aby poprawić smak, zanim zdejmiemy zupę z ognia, możemy do nie dodać pastę chili.
Praktyczna rada: jeśli ktoś ma czułe podniebienie i nie jest miłośnikiem zbyt pikantnych potraw powinien do zupy dodać około 100 ml mleka skondensowanego i łyżkę cukru palmowego lub brązowego trzcinowego.