Jeżeli znudziła wam się fasolka w wersji ugotowanej, podawanej ze zrumienioną bułką tartą i chcecie poznać kilka ciekawych i smacznych przepisów na to pyszne i bardzo zdrowe warzywo, koniecznie zajrzyjcie do naszych propozycji.
Fasolowe strączki są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Przeczytacie o tym w artykule: Fasolka szparagowa - zdrowa, smaczna i pożywna.
Smaczne i pozbawione włókien strąki powinny być wypukłe, pofałdowane, ze spłaszczonymi końcówkami, powinny łatwo się łamać. Jeśli strąki są płaskie i proste, mogą być włókniste. Kupując fasolę szparagową należy zwracać uwagę, czy nie jest zaparzona, zapleśniała, nie ma plam i nie jest nadgniła, a także czy nie przejęła zapachów. Fasolkę powinno się gotować w niewielkiej ilości wody. Ugotowana fasolka szparagowa powinna być miękka i lekko krucha. Czas gotowania zależy od rodzaju fasolki, różne gatunki wymagają różnego czasu gotowania, dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzanie w czasie gotowania, czy warzywo jest odpowiednio miękkie. Wszelkie kwaśne dodatki, jak np. pomidory, powinno się łączyć z fasolką dopiero pod koniec gotowania, aby nie była twarda.
Ugotowana fasolka jest nie tylko smacznym dodatkiem do dań obiadowych, a także składnikiem zdrowych zup jarzynowych, czy warzywnych sałatek. Poniżej znajdziecie 5 ciekawych przepisów na fasolkę szparagową.
Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym
Składniki:
- 1/2 kg fasolki szparagowej
- puszka pomidorów w kawałkach
- cebula
- olej
- śmietana
- mąka
- sól, pieprz
- koperek
Sposób przygotowania:
Fasolkę pokroić na kawałki długości ok. 3 cm, gotować w niewielkiej ilości osolonej wody.
Cebulę zeszklić na oleju, dodać mąkę i razem podsmażyć, nie dopuszczając do zbytniego zagęszczenia. Następnie dodać pomidory i ok. 3/4 szklanki wywaru z gotowania fasolki.
Zagotować, doprawić do smaku i dodać drobno posiekany koperek, dodać 3 łyżki śmietany. Ugotowaną fasolkę dodać do pomidorów, chwilę podgotować.
Szparagówka, czyli zupa z fasoli szparagowej
Składniki:
- 1/2 kg fasolki szparagowej zielonej
- 6 większych ziemniaków
- 2 marchewki
- pietruszka
- 1 cebula
- kawałek selera
- 2 łyżki mąki
- ½ szklanki śmietany
- 2 kostki rosołowe
- liść laurowy, sól, pieprz do smaku
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Kostki rosołowe rozpuścić we wrzątku. Marchewkę, pietruszkę i seler, cebulę pokroiłam w drobną kostkę, wrzucić do garnka z wywarem razem z liściem laurowym. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, fasolkę. Gdy wszystkie warzywa były już miękkie wlać śmietanę wymieszaną z mąką. Doprawić, posypać natką pietruszki.
Tagiatelle z fasolką szparagową
Składniki:
- 20 dag szynki parmeńskiej
- 400 g makaronu tagiatelle
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 30 dag fasolki szparagowej
- pomidory w puszce w kawałkach
- sól, pieprz
- olej
Sposób przygotowania:
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę i czosnek,dodać pokrojona na kawałki szynkę, podsmażać rzazem chwilę. Dodać oczyszczoną i pokrojoną na kawałki fasolkę szparagową. Doprawić sporą szczyptą soli. Dodać pomidory z puszki, doprawić do smaku. Dusić razem 5 min. Wymieszać z makaronem.
Zapiekana fasolka szapargowa z żółtym serem
Składniki:
- 40 dag żółtej fasolki szparagowej
- 4 łyżki startego żółtego sera
- 2 łyżki masła
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- tłuszcz do wysmarowania naczynia
- pieprz i sól do smaku
Sposób przygotowania:
Fasolkę umyć. Pozbawić końcówek i łyka. Ugotować w dużej ilości lekko osolonej wody. Odcedzić. Przełożyć do wysmarowanego tłuszczem żaroodpornego naczynia.
Oprószyć suszonymi ziołami i świeżo zmielonym białym pieprzem. Posypać startym żółtym serem. Zapiekać w średnio nagrzanym piekarniku ok. 15 min.
Sałatka ziemniaczana z fasolką
Składniki:
- 5 ugotowanych ziemniaków
- 250 g ugotowanego kalafiora
- 250 g fasolki szparagowej
- 100 g zielonego groszku konserwowego
- pęczek szczypiorku
- 1 łyżka posiekanego koperku
- sól, pieprz
- 4 łyżki majonezu
- 4 łyzki jogurtu
Sposób przygotowania:
Ziemniaki pokroić w większą kostkę, kalafior podzielić na różyczki, fasolkę pokroić w mniejsze kawałki. Majonez połączyć z jogurtem, dodać koperek i szczypiorek i wymieszać. Sos dodać do warzyw, wszystko razem wymieszać, doprawić do smaku.