Zjadając truskawki, dostarczamy organizmowi łatwo przyswajalnych cukrów oraz składników mineralnych (żelaza, wapnia, cynku) i witamin (C, z gru-py B i beta-karoten). Witamina C decyduje o aromacie tych owoców. Największe jej ilości występują w truskawkach intensywnie zabarwionych, dojrzewających na słońcu. Owoce te zawierają też kwasy organiczne, które doskonale pobudzają apetyt i trawienie.
Zakup i przechowywanie
Kupując truskawki, zwracaj uwagę, aby były zdrowe, suche i niepogniecione. Owoce zbierane w deszczu szybko pleśnieją i fermentują. Truskawki na przetwory powinny mieć intensywny kolor, smak i zapach oraz podobną wielkość. Jeśli kupisz mało dojrzałe, możesz pozostawić je na noc w przewiewnym miejscu, np. na balkonie. Dzięki temu nie tylko ładnie się zabarwią, ale też staną się słodsze. Suche, świeże owoce należy przechowywać
w suchym i chłodnym miejscu nie dłużej niż dobę. Wilgotne (np. opłukane) szybko zepsują się nawet w lodówce.
Oczyszczanie
Przebrane truskawki najlepiej jest ułożyć na sicie i umyć pod niezbyt silnym strumieniem zimnej wody – ciepła sprzyja wymywaniu składników odżywczych. Umyte owoce należy dokładnie osączyć i odszypułkować. Nie zaleca się zaczynać oczyszczania truskawek od usuwania szypułek, bo wtedy łatwo chłoną wodę i tracą cenne składniki.
Warto wiedzieć
• Gotując truskawki, wrzucaj je do wrzącej wody i błyskawicznie zagotuj. W ten sposób ograniczysz utratę witaminy C w owocach.
• Mrożone truskawki bardzo dobrze zachowują swoje wartości odżywcze. Opłukane i osuszone ułóż pojedynczo na półce zamrażarki wyłożonej folią spożywczą. A gdy zamarzną, wsyp je do woreczka, który szczelnie zamknij.
• Truskawki często uczulają. Dlatego należy ostrożnie wprowadzać je do menu dzieci.