Soczewica, przepisy na którą znajdziesz poniżej, to bardzo przydatna w kuchni roślina. Doskonale zastąpi w potrawach mięso. Zrób z niej zupę lub wegetariańskie kotleciki.
Nie ma chyba tak niedocenionej ostatnio rośliny strączkowej jak soczewica. Przepisy, które zwykle goszczą w naszych kuchniach to głównie pierogi lub zupa z soczewicy. Tymczasem ta roślina daje naprawdę dużo możliwości w kuchni: od kotletów i placków, po nawet wegetariański zamiennik dla mięsa mielonego.
Smak soczewicy zaczyna się już w garnku. Należy pamiętać, by jej zbyt wcześnie nie posolić - wtedy stanie się twarda i nie będzie się nadawać do wielu potraw. Musisz też pamiętać, by jej nie przegotować. Szczególnie czerwona soczewica bardzo łatwo się rozpada i może się zdarzyć, że zamiast pojedynczych ziarenek będziesz mieć papkę.
Nasza rada? Cały czas kontroluj jej konsystencję. Jeśli czujesz, że już jest gotowa, osól ją, wyłącz palnik i daj jej dojść przez jakieś 10 minut.
Soczewica: przepisy
Wspomniałyśmy wcześniej o alternatywie dla mięsa mielonego, którą w domowym zaciszu możesz przygotować w domu. Wiele osób pewnie złapałoby się w tym momencie za głowę, jednak gwarantujemy, że warto spróbować i wykorzystać to niemięso np. w spaghetti bolognese!
Nie potrzebujesz do tego wyszukanych składników ani sprzętu. Oprócz ugotowanej soczewicy będziesz potrzebować:
nieaktywnych płatków drożdżowych,
czosnku i cebuli w proszku,
papryki wędzonej w proszku,
soli i duuużo świeżo zmielonego pieprzu.
Wszystko przesmaż razem na patelni. Możesz dodać odrobinę aromatu dymu wędzarniczego. Następnie użyj tak przygotowanej soczewicy w lazanii lub innej zapiekance. Smacznego!
Jeśli w twojej kuchni zalega soczewica, przepisy, które przygotowałyśmy, pomogą ci ją wykorzystać:
Pierogi z soczewicą są sycące i zdrowe. Skup się na tym, aby ciasto było elastyczne i nie za grube - wymaga to więcej czasu, ale satysfakcja gwarantowana. Z podanych składników powinnaś otrzymać ok. 30 sztuk.
Soczewica jest popularna w kuchni wegetariańskiej ponieważ zawiera dużo białka (ok. 25 proc.). Dostarcza też sporo fosforu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza oraz witamin z grupy B.