Jakie są wartości odżywcze ziemniaków? Poznaj je wszystkie!

Jemy je praktycznie codziennie, a jednak niespecjalnie cenimy za ich wartości odżywcze. A ziemniaki mają ich naprawdę dużo!
Robert Grotkowski / 6 miesięcy temu
Jakie są wartości odżywcze ziemniaków? Poznaj je wszystkie! fot. Adobe Stock

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?
 

  1. Oprócz węglowodanów, ziemniaki zawierają białko, i to białko wysokiej jakości – takie, którego organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Dietetycy uważają, że podając posiłek złożony z ziemniaków z jajkami, możemy dostarczyć organizmowi więcej wartościowego białka, niż jedząc mięso. Ważne: białka w ziemniakach najwięcej jest tuż pod skórką, dlatego najlepiej jest gotować je w mundurkach.

  2. Ziemniaki są także źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych – głównie kwasu linolenowego i linolowego. Jak wszystkie kwasy nienasycone, są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  3. Ziemniaki zawierają sporo błonnika (ok. 3%). Usprawnia on trawienie, pobudza perystaltykę jelit, ułatwia usuwanie resztek pokarmowych, a także jest pożywką dla cennej flory jelitowej.

  4. Bulwy to skarbnica wielu witamin, przede wszystkim wit. C – 10 dag miąższu dostarcza ok. 22 mg tej witaminy. Ziemniaki zawierają też niewielkie ilości wit. z grupy B, kwasu foliowego oraz witamin E i K, rozpuszczalnych w tłuszczach. I choć w sumie zawartość witamin nie jest duża, to jednak dzięki regularnemu spożyciu ziemniaki odgrywają ważną rolę w suplementacji tych składników.

  5. Warto wspomnieć też o składnikach mineralnych, znajdujących się w ziemniakach. Związki potasu, wapnia i magnezu w ziemniakach mają silne działanie odkwaszające – zmniejszają zakwaszenie, spowodowane przez spożycie np. mięsa. Pomagają tym samym zachować w organizmie tak pożądaną równowagę kwasowo-zasadową.

Do jakich roślin należą?
 

Ziemniak to roślina psiankowata, tak jak papryka, pomidor i bakłażan. W odróżnieniu od nich jest jednak też rośliną okopową – jadalne bulwy rosną pod ziemią.

Kaloryczność ziemniaków

 

Ziemniak to także jeden z najistotniejszych produktów z grupy węglowodanów – bulwy zawierają ok. 20% skrobi. Jednak wartość energetyczna ziemniaków nie jest wysoka – po ugotowaniu 10 dag miąższu dostarcza ok. 80 kcal. Warto więc zauważyć, że nieprawdą jest teza, jakoby ziemniaki były szczególnie tuczące.
 

Dodatki do ziemniaków

 

To dodatki, z jakimi się je podaje, np. masło, skwarki i inne tłuszcze, sprawiają, że kaloryczność posiłku z ziemniakami mocno wzrasta. Z kolei chipsy i prażynki ziemniaczane to ziemniaki nie tylko przesycone tłuszczem, ale i mocno skondensowane – po wysuszeniu wartość energetyczna miąższu zdecydowanie rośnie.

Czytaj też:5 sposobów, by ziemniaki nie tuczyły
Czy wiesz, po co w ziemniakach jest skrobia?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)