Życiowe decyzje z finansowymi skutkami

Życiowe decyzje z finansowymi skutkami fot. Fotolia
Jeden krok w złą stronę może znacznie uszczuplić nasze finanse...
Milena Oszczepalińska / 31.03.2015 06:33
Życiowe decyzje z finansowymi skutkami fot. Fotolia

Może nie masz świadomości tego, że wiele decyzji, które pozornie w ogóle nie mają związku z pieniędzmi, tak naprawdę determinują to, jak będzie wyglądał twój portfel za jakiś czas. Tzw. życiowe decyzje wpływają na różne aspekty naszego życia, w tym także bardzo często na stan finansów. Warto je zatem porządnie przemyśleć, bo później może już nie być odwrotu.

Życiowe decyzje z finansowymi skutkami

Wybór ścieżki edukacji

Kiedy jesteś dzieckiem, zazwyczaj to rodzice decydują, do jakiej szkoły cię poślą. Może się wydawać, że to nie ma znaczenia, ponieważ wszędzie i tak nauczysz się tego samego. Kiedy dorastasz, rozumiesz, że wcale tak nie jest. Jedne szkoły są bardziej nastawione na twój rozwój, inne mniej. W jednych masz więcej zajęć dodatkowych, rozwijających twoją osobowość, a w innych wybór jest znikomy.

Przez lata edukacji to rozwarstwienie w poziomie edukacji w różnych szkołach staje się coraz większe. I choć sama nie czujesz, że wpływa to w jakikolwiek sposób na twoje finanse, tak właśnie się dzieje. Im gorsze podstawy edukacyjne zdobędziesz, tym na mniej prestiżowe studia będziesz mogła pójść. A to, jak wiemy, może mieć poważny wpływ na finansową przyszłość.

Wybór kierunku studiów

Owszem, nie wszyscy muszą być lekarzami bądź prawnikami, warto jednak podejmując decyzję o wyborze kierunku, zastanowić się nie tylko nad tym, czy jest ciekawy, ale też jakie daje możliwości finansowe. Czasami lepiej wcale nie kończyć kiepskich studiów tylko dlatego, że wszyscy idą na studia, ale zająć się czymś, co się lubi i potrafi. Przy wyborze kierunku studiów warto zaciągnąć rady u kogoś starszego, mądrzejszego. Najgorszą rzeczą jest iść za słabe studia, męczyć się na nich przed 5 lat, a później i tak nie pracować w zawodzie.

Wybór partnera życiowego

Nie chodzi wcale o to, że jeśli poślubi się bogatego, samemu będzie się bogatym i już. Nie jest też wcale powiedziane, że ktoś, kto wychował się w biedniejszej rodzinie, do niczego nie dojdzie. Trzeba jednak podchodzić do tej kwestii w sposób racjonalny. Pozory bardzo szybko odejdą w zapomnienie, a dwoje ludzi, którzy wybrali siebie nawzajem, przestanie patrzeć na drugą osobę przez pryzmat finansowy. Liczyć będą się ich osobowości. A w czterech ścianach domu żadne pieniądze nie pomogą, jeśli ludzie po prostu nie będą się dogadywać. Dodatkowo rozwód w takim "bogatym" małżeństwie może bardzo słono kosztować, dosłownie i emocjonalnie.

Wybór kupna mieszkania lub domu

Kiedy kupić, gdzie kupić, co kupić? To wszystko są bardzo ważne kwestie, które determinują nasze finanse na lata. A może nie kupować wcale tylko wynająć? Wówczas nie będzie płaciło się kredytu, ale też nigdy nie zamieszka przez to we własnym M. Wybór dotyczący zakupu mieszkania jest jedną z poważniejszych decyzji życiowych, które mogą znacząco zmienić stan naszych finansów na długie lata.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA