Zwolnienie z pracy kobiety w ciąży - skutki prawne

Zwolnienie z pracy kobiety w ciąży - skutki prawne fot. Fotolia
Nie poddawaj się! Prawo stoi po twojej stronie.
Milena Oszczepalińska / 05.12.2014 06:25
Zwolnienie z pracy kobiety w ciąży - skutki prawne fot. Fotolia

Polskie prawo chroni kobiety w ciąży. Jeżeli więc pracodawca mimo tego, że wie o twoim błogosławionym stanie lub właśnie z tego powodu, postanowił cię zwolnić, wiedz, że w ten sposób łamie prawo.

Co możesz zrobić, kiedy dostałaś wypowiedzenie, będąc w ciąży?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, musisz uczciwie przyznać, czy oznajmiłaś swojemu pracodawcy o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli tak, absolutnie nie miał prawa cię zwalniać, pod żadnym pretekstem. Jeśli jednak szef nie wiedział o twoim stanie i zwolnił cię wyłącznie z przyczyn merytorycznych, musisz jak najszybciej zawiadomić go, że jesteś w ciąży. Nie ukrywaj tej wiadomości, takie zachowanie jest po prostu nieuczciwe. Szef powinien mieć świadomość, że w związku z ciążą możesz być niedyspozycyjna i powinien mieć kogoś na twoje miejsce w zastępstwo.

Skieruj firmę do sądu pracy

Musisz mieć świadomość tego, że sąd pracy nakłada bardzo wysokie kary na pracodawców, którzy łamią prawa kobiet w ciąży i nie stosują się do obowiązujących przepisów kodeksu pracy. Czym poskutkuje skierowanie przez ciebie firmy do sądu pracy?
  • Nałożeniem kary na pracodawcę;
  • obowiązkiem przywrócenia cię do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko;
  • odzyskaniem zaległej pensji za cały okres, kiedy byłaś bez pracy z powodu niesłusznego zwolnienia.

Wystąp o odszkodowanie

Jeżeli czujesz się z jakiegoś powodu szczególnie pokrzywdzona i nie masz zamiaru wracać do takiej firmy, możesz również wystąpić o odszkodowanie z tytułu poniesionych strat w związku z niesłusznym zwolnieniem.

Kiedy szef może cię zwolnić mimo ciąży?

Tak naprawdę nawet jeżeli nie dostarczyłaś odpowiednio wcześnie zaświadczenia od lekarza, że jesteś w ciąży, a zrobisz to już po otrzymaniu wypowiedzenia - szef musi je wycofać, jeżeli nie chce mieć z tego tytułu żadnych nieprzyjemności. Pamiętaj zatem o niezwłocznym dostarczeniu takiego zaświadczenia do działu kadr.

Zwolnienie cię z pracy, gdy jesteś w ciąży, możliwe jest tylko w jednym przypadku - gdy firma upada. Jeżeli szef ogłasza upadłość lub likwiduje działalność, wtedy logicznym jest, że musi zwolnić wszystkich pracowników, niezależnie od ich aktualnego stanu.

Może się też zdarzyć, że szef zwolni cię dyscyplinarnie - i takie zwolnienie również jest zgodne z prawem wobec kobiet będących w ciąży. Każdy pracownik ma pewne obowiązki, które musi wykonywać, a pewne zachowania po prostu nie mogą być tolerowane. Nie możesz zatem sądzić, że jeśli zaszłaś w ciążę, wszystko ci wolno. Owszem, jesteś pod ochroną, ale nie wtedy, gdy absolutnie zaniedbujesz obowiązki pracownicze lub twoje zachowanie jest karygodne.

Zobacz też: