Ustawa z dnia 7 stycznia o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży stanowi, że ciążę można przerwać gdy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Bez względu na przyczynę przerywania ciąży zawsze konieczna jest co najmniej zgoda kobiety ciężarnej.
Pierwszym i podstawowym warunkiem formalnym zgody kobiety jest, że musi ona zostać udzielona na piśmie. Nie ma zatem możliwości udzielenia takiej zgody ustnie lekarzowi i to on musi zadbać, aby być w posiadaniu zgody pisemnej.
O ile kobiety pełnoletnie, posiadające pełnię zdolności do czynności prawnych mogą takiej zgody udzielić samodzielnie i bez większych problemów, o tyle w przypadku kobiet małoletnich lub ubezwłasnowolnionych sytuacja nieco się komplikuje.
W przypadku małoletniej lub kobiety ubezwłasnowolnionej całkowicie wymagana jest pisemna zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Przedstawicielem ustawowym będzie najczęściej rodzic, może nim także być opiekun ustanowiony dla ubezwłasnowolnionej.
Zobacz także: Ciężka choroba płodu, a przerwanie ciąży
Zdanie małoletniej
Dla większości rodziców, których małoletnia córka zachodzi w ciążę najlepiej byłoby, aby mogli za nią decydować sami. Wynika to przede wszystkim z troski o dziecko. Niestety ustawodawca uznał, że małoletnia też ma prawo wyrazić swoje zdanie na temat przerwania jej ciąży. Dlatego też w przypadku małoletniej powyżej 13 roku życia wymagana jest również jej zgoda, oprócz zgody przedstawiciela ustawowego.
Jeszcze bardziej komplikuje się sytuacja w przypadku ciąży małoletniej poniżej 13 roku życia. W takim wypadku konieczna jest zgoda sądu opiekuńczego, a małoletnia ma prawo do wyrażenia własnej opinii.
W razie braku zgody przedstawiciela ustawowego, do przerwania ciąży wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego.
Zobacz także: Czyn zabroniony a przerwanie ciąży