POLECAMY

Obowiązki szkoły w przypadku ciąży nieletniej

Nie każdy wie, że na szkołę został nałożony prawny obowiązek pomocy dla nieletnich, które będąc uczennicami zajdą w ciążę.
Obowiązki szkoły w przypadku ciąży nieletniej

Ciąża nieletniej to niejednokrotnie ogromny szok zarówno dla rodziców, jak i dla samej przyszłej małoletniej matki. Skomplikowane najczęściej relacje z przyszłym ojcem często doprowadzają do kłótni, nieporozumień i prawdziwych rodzinnych dramatów. Nieletnia często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jej życie się skomplikuje.

Dużą rolę w tej trudnej sytuacji powinna i musi odegrać szkoła nieletniej. Nie każdy rodzic wie, że szkoła ma prawny obowiązek wspierać nieletnią i jej rodzinę w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.

Polecamy: Ochrona przed zwolnieniem kobiety w ciąży

W ustawie z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży ustawodawca wyraźnie postanowił, że szkoła ma następujące obowiązki w stosunku do nieletniej:

  • Udzielenie uczennicy w ciąży urlopu,
  • Udzielenie innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji,
  • Umożliwienie w miarę możliwości terminowego zaliczania przedmiotów.

Jeżeli ciąża, poród lub połóg powoduje niemożliwość zaliczenia w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła zobowiązana jest do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu dogodnego dla kobiety, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.

Należy zatem pamiętać, że ostatecznie nie wszystko zależy od „dobrej woli” szkoły. Konkretne obowiązki są wyróżnione we wskazanej wyżej ustawie.

Zobacz także dział: Ciąża i prawo

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)