Kiedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy:
- dziecko nie skończyło ośmiu lat, jest zdrowe, ale z jakichś względów musisz się nim zaopiekować. Na przykład przedszkole jest zamknięte lub małżonek stale opiekujący się dzieckiem zachorował i nie może sprawować pieczy nad pociechą;
- dziecko nie ma ukończonych 14 lat, jest chore i wymaga opieki.
Jakie dokumenty musisz przedstawić, by uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, musisz mieć:- zwolnienie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZL – gdy dziecko jest chore;
- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie – gdy zachorował współmałżonek opiekujący się dzieckiem. Zwolnienie trzeba dostarczyć do pracy w ciągu 7 dni od jego wystawienia;
- spisane przez siebie oświadczenie – gdy zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę;
- formularz ZUS Z-15. Podajesz w nim dane swoje oraz dziecka. Trzeba tam również zamieścić informację o ojcu dziecka (czy pracuje, czy jest np. bezrobotny).
Gdy twoje dziecko nie ma jeszcze dwóch lat, masz prawo do zasiłku nawet wówczas, gdy są inne osoby mogące zapewnić mu opiekę.
Jak długo przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Przez okres zwolnienia od pracy, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14. W przypadku choroby dziecka, które skończyło14 lat, ten okres wynosi 14 dni.
Warto wiedzieć:
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku choroby dziecka, które ukończyło 14 lat, lub dorosłego członka rodziny (małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa), którym musisz się opiekować. Otrzymasz go przez 14 dni w roku.
- Wysokość świadczenia równa jest 80 proc. pensji. Stawkę oblicza się, biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie przysługujące za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających zwolnienie.
Porady prawne i finansowe - forum >>
Sprawdź inne porady finansowe:
5 najczęstszych błędów finansowych - poradnik
Konkubinat w świetle prawa - poradnik
Jak otrzymać zachowek - poradnik
Konkubinat w świetle prawa - poradnik
Jak otrzymać zachowek - poradnik