Zakaz pracy kobiet w ciąży w nadgodzinach

Nadciśnienie płucne to przeciwwskazanie do zajścia w ciąże/ fot. Fotolia
Pracownice w ciąży są szczególną grupą pracowników, która może korzystać z większych uprawnień i przywilejów niż inni pracownicy. W świetle obowiązujących przepisów kobiety w ciąży mają bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. Oznacza to, że pracodawcom, bez żadnych wyjątków, nie wolno zatrudniać kobiet w ciąży ponad normy czasu pracy ustalone w danym zakładzie pracy.
/ 15.10.2010 10:52
Nadciśnienie płucne to przeciwwskazanie do zajścia w ciąże/ fot. Fotolia

Praca w godzinach nadliczbowych

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych

Zakazy bezwzględne zatrudniania pracowników w godzinach nadliczbowych obowiązują:

  • pracowników młodocianych,
  • pracownice w ciąży,
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Zobacz: Ciąża a umowa na czas określony

Kobiety w ciąży

Zakaz pracy kobiet w ciąży w godzinach nadliczbowych obowiązuje od chwili przedstawienia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży.

Zakaz ten ma charakter bezwzględny i odnosi się zarówno do pracy w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jak i ze względu na konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Pracodawca nie ma prawa zatrudnić pracownicy w ciąży w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli wyrazi ona na to zgodę.

Pani Ania jest w ciąży i pracuje na stanowisku księgowej w dużej firmie. W związku z dobrym stanem zdrowia prosi swojego przełożonego o dodatkowe zatrudnienie w godzinach nadliczbowych. Nawet jeśli jej pracodawca stworzy dogodne warunki dla swojej pracownicy nie ma prawa zatrudnić jej w godzinach nadliczbowych. Przepisy stoją bowiem na straży ochrony zdrowia kobiet spodziewających się dziecka i pracodawca nie może zrezygnować z ich przestrzegania, nawet za zgodą ciężarnej pracownicy.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Czas pracy

Pracodawca nie może swobodnie dysponować czasem pracy ciężarnych kobiet zatrudnionych w ramach systemu równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej, a także wykonujących pracę w ruchu ciągłym. Pracownica w ciąży nie może pracować dłużej niż 8 godzin i to niezależnie od obowiązującego ją rozkładu czasu pracy. Co ważne pracownica nie może z tego powodu ponosić ujemnych konsekwencji finansowych.

Redakcja poleca

REKLAMA