Za tymi pracownikami nie przepadamy. 2 najmniej lubiane zawody

polityk fot. Adobe Stock, wellphoto
Według raportu „Ranking zawodów 2024"Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?", przeprowadzonego przez No Fluff Jobs najwięcej negatywnych skojarzeń budzi zawód polityka. Badani mają również krytyczny stosunek do influencerów. Pozytywnie za to odbierają osoby wykonujące zawody medyczne.
/ 05.08.2024 14:53
polityk fot. Adobe Stock, wellphoto

Na pierwszym miejscu wśród najmniej poważanych zawodów znalazł się polityk.


Spis treści:

  1. Politycy zarabiają za dużo?
  2. Polacy nie lubią influencerów?
  3. Te zawody cieszą się uznaniem

Politycy zarabiają za dużo?

Negatywne skojarzenia z zawodem polityka ma 70 proc. Polaków. W dodatku 86 proc. ankietowanych osób uważa, że politycy zarabiają za dużo.

54 proc. badanych uważa, że prawnicy są najbardziej przepłacanym zawodem.

Zdaniem badanych odpowiednio wynagradzane są natomiast osoby zajmujące się księgowością (60 proc.) przedstawiciele handlowi (56 proc.) oraz programiści (52 proc.).

Polacy nie lubią influencerów?

Na drugim miejscu znalazł się influencer, który u 54 proc. badanych budzi negatywne skojarzenia. Jednocześnie 69 proc. ankietowanych uważa, że influencerzy zarabiają za dużo.

Zawód ten zdaniem 61 proc. badanych ma również niskie znaczenie społeczne.

Te zawody cieszą się uznaniem

Jako zawody cieszące się społecznym uznaniem wskazano przede wszystkim przedstawicieli profesji medycznych i rolniczych - lekarze (66 proc. pozytywnych skojarzeń), pielęgniarki(71 proc.) i rolnicy (63 proc.)

Te wyniki podkreślają ważną tendencję w społecznym postrzeganiu zawodów. Profesje, które są bezpośrednio związane z podstawowymi potrzebami i dobrostanem społeczeństwa, takie jak zdrowie i żywność, cieszą się dużym uznaniem i sympatią. Jednakże, pomimo tego uznania, w sektorze medycznym, jak i rolniczym, istnieje wyraźna potrzeba lepszego odzwierciedlenia tego uznania w warunkach pracy i wynagrodzeniach – czytamy w raporcie No Flu Jobs.

Raport powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 12–14 stycznia 2024 roku (CAWI). Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących, aktywnych zawodowo Polek oraz Polaków w wieku 18-64 lat.

Czytaj także:
Praca w innej branży? Badanie wykazało, ilu Polaków rozważa zmianę w karierze
Co najbardziej motywuje do pracy? Pracownicy wskazywali jedną rzecz
Potężne kary za brak wynagrodzenia w terminie. Pracodawcy zapłacą więcej niż 30 tysięcy?

 

Redakcja poleca

REKLAMA