Na wstępie należy zaznaczyć, że pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Nowo powstała rodzina nie traci jednak uprawnienia do urlopu macierzyńskiego. Jeżeli kobieta z niego zrezygnuje, w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.
Pracownik – ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie.
Kodeks pracy na to zezwala, w praktyce jednak takie sytuacje należą raczej do rzadkości. Matki są z reguły bardziej emocjonalnie związane z dzieckiem, ponadto najczęściej karmią piersią, więc praca w takim okresie jest zdecydowanie utrudniona. Ponadto, ojcowie w większości wolą jednak oddać znaczną część obowiązków przy dziecku matce, co wynika między innymi z lęku przed maleństwem.
Zobacz także:Komu przysługuje urlop macierzyński
Jakie formalności
Jeżeli jednak rodzice zdecydują się na taką zamianę, muszą pamiętać o formalnościach, jakich muszą dopełnić. Po pierwsze jest to zatem pisemny wniosek ojca u swojego pracodawcy. Następnie pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do takiego wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu. Urlop macierzyński ojca musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę – matkę.