Upał w pracy jest nie do zniesienia? Ministerstwo zapowiada korzystne zmiany dla pracowników

Upał w pracy fot. Adobe Stock, vladdeep
W ostatnich dniach termometry pokazywały nawet 35 stopni Celsjusza. Praca w takich warunkach może być nie do zniesienia. Obecnie pracodawcy mają obowiązek zapewnić bezpieczne, jednak niektóre przepisy dotyczące pracy w czasie upałów są nieprecyzyjne. Ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej chce zmian.
/ 12.07.2024 12:33
Upał w pracy fot. Adobe Stock, vladdeep
W przepisach brakuje informacji o maksymalnej temperaturze, w jakiej można pracować. 
 
Spis treści:
  1.  Maksymalna temperatura w miejscu pracy
  2. Praca w upał a obowiązki pracodawcy
  3. Polacy narażeni na upały w pracy
 

Maksymalna temperatura w miejscu pracy

Podczas spotkania Głównego Inspektora Pracy, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz dyrektora generalnego ministerstwa rozmawiano między innymi o uregulowaniu pracy w wysokich temperaturach i ochronie pracowników przed upałami, podaje PAP.
 
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciło uwagę, że obecnie jest ustalona minimalna temperatura, w jakiej może odbywać się praca, natomiast brakuje określenia temperatury maksymalnej
 
Tematyka obciążenia cieplnego pracowników jest również badana przez CIOP w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, który jest realizowany w latach 2023-2025. Tematem zajmuje się również Rada Ochrony Pracy, która w zaleceniu z 7 maja 2024 r., zaleca upowszechnianie problematyki zmian klimatu w środowisku pracy.
 

Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem. 

- zaznaczył resort.

Praca w upał a obowiązki pracodawcy

W czasie pracodawcy mają obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy w czasie upałów.  Ze względu na brak określonej temperatury maksymalnej mają czasem wątpliwości, w jakich przypadkach mogą zdecydować na skrócenie godzin pracy czy zwolnienie pracowników ze świadczenia pracy.
 
Na spotkaniu zwrócono uwagę na trudności związane z określeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej – ze względu na różnice wynikające z warunków zewnętrznych, takich jak przepływ powietrza, czy wilgotność, a także uwarunkowań indywidualnych – osoby w różny sposób znoszą upał. 

 

Polacy narażeni na upały w pracy

Z opublikowanego w tygodniu raportu OECD wynika, że Polska jest w gronie krajów, w których pracownicy są najbardziej narażeni na upały. Jak zwrócili uwagę analitycy PKO BP, w 2015 roku 16 proc. Polaków deklarowało, że są narażeni na pracę w wysokiej temperaturze przynajmniej przez połowę czasu pracy
 
Jak czytamy w raporcie, narażenie na wysoką temperaturę nie tylko ma negatywny wpływ na wydajność pracowników, ale również może zwiększać ryzyko wypadków przy pracy i powodować większą absencję pracowników. 
 

 

Redakcja poleca

REKLAMA