Pracodawcy mają obowiązek m.in. zapewnić pracownikom dostęp do wody. W uzasadnionych przypadkach pracownik może odmówić wykonywania pracy.
Spis treści:
- Obowiązki pracodawcy w czasie upału
- Co pracodawca musi zapewnić pracownikom w czasie upału?
- Czy można wyjść wcześniej z pracy podczas upału?
Obowiązki pracodawcy w czasie upału
Pracodawca ma szereg obowiązków wobec pracowników związanych z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy. Trzeba zaznaczyć, że upał w pracy oznacza, że pracodawca musi zadbać nie tylko o pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale również dla osób zatrudnionych na podstawie innych umów (zlecenie, dzieło, a także osób prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą) – wskazuje na to art. 304 § 3 Kodeksu pracy.
Co należy rozumieć przez pojęcie upału? Chodzi o temperaturę przekraczającą 25 stopni Celsjusza przy pracach na zewnątrz i 28 stopni Celsjusza przy pracach w pomieszczeniach.
Co pracodawca musi zapewnić pracownikom w czasie upału?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom. W Kodeksie pracy nie znajdziemy informacji, jaka jest to ilość – wspomniane jest jedynie, że ma to być ilość zaspokajająca potrzeby pracowników. Za brak napojów pracodawca nie może wypłacić pracownikom ekwiwalentu.
Przepisy bhp nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Specjaliści zalecają, żeby temperatura w pomieszczeniach biurowych nie przekraczała 30 stopni, przy ciężkiej pracy fizycznej 28 stopni, a w warunkach szczególnych 28. Optymalna temperatura latem w pomieszczeniach biurowych to 20-24 stopnie, podaje infor.pl.
Jeśli w miejscu pracy nie ma klimatyzacji, pracodawca powinien postarać się o odpowiednie wentylatory. Pomocne będą również rolety czy żaluzje, które nie będą przepuszczać dużej ilości promieni słonecznych do środka pomieszczenia.
Czy można wyjść wcześniej z pracy podczas upału?
Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy w określonych przypadkach. W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP, zagrażają bezpieczeństwu lub zdrowiu pracownika bądź wykonywana przez niego praca stwarza niebezpieczeństwo dla innych osób.
W takiej sytuacji powinien jednak niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przełożonego. Chociaż w upale trudno się pracuje, to każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a bezzasadne opuszczenie miejsca pracy może skutkować karą porządkową lub natychmiastowym wypowiedzeniem umowy.
Pracodawca może też w z własnej woli zmniejszyć wymiar czasu pracy lub wprowadzić przerwę, ale w takim przypadku nie ma prawa do obniżenia wynagrodzenia pracownikom.
Czytaj także:
Praca sezonowa alternatywą na dodatkową gotówkę. Dowiedz się, jakie są typy pracy sezonowej
Praca w PKP – jak wygląda? Jak zostać konduktorem lub maszynistą?
Rozstanie z pracodawcą