Umowa studenta z uczelnią

Przyszli studenci powinni bardzo dokładnie czytać umowy przedstawiane im przez uczelnie.
Zgodnie z przepisami uczelnie wyższe, kształcące studentów na studiach niestacjonarnych mają obowiązek zawierania z nim umowy. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym wszystkie uczelnie państwowe, jak i prywatne mają obowiązek zawierania umów z osobami płacącymi za naukę.
Agata Bernaciak / 30.09.2016 16:49
Przyszli studenci powinni bardzo dokładnie czytać umowy przedstawiane im przez uczelnie.

Zawierana umowa jest umową cywilnoprawną, na podstawie której studenci mogą dochodzić od uczelni ewentualnych roszczeń.

Umowa zawierana pomiędzy uczelnią a studentem określa warunki studiów. Do najważniejszych postanowień umowy należy przede wszystkim określenie odpłatności za studia, w szczególności:

  • wysokość czesnego za okres studiów,
  • termin uiszczania czesnego,
  • przyczyny podwyższenia czesnego, 
  • konsekwencje nieopłacenia czesnego na czas,
  • konsekwencje rezygnacji z nauki,
  • zawartość merytoryczna studiów: lista przedmiotów, program oraz tryb prowadzenia zajęć.

Zawieranie umów z uczelniami, wydawałoby się nie jest trudną sprawą. Nic bardziej mylnego. Uczelnie bardzo często wykorzystują studentów. W treść umów zwieranych ze studentami wplatają świadomie, lub mniej świadomie niedozwolone klauzule. Do najczęściej spotykanych nadużyć możemy zaliczyć:

  • prawo uczelni do dowolnej zmiany czesnego w trakcie trwania nauki,
  • prawo uczelni do naliczania wysokich kar umownych za każdy dzień zwłoki z zapłatą czesnego,
  • niepodpisywanie aneksu zmieniającego umowę,
  • zatrzymanie wniesionych przez studentów opłat w przypadku rezygnacji z nauki.

Niepokój może powodować fakt, iż większość uczelni podpisujących umowy ze studentami nadużywa swoich praw, stawiając się w pozycji strony silniejszej wobec studenta. Zgodnie z kontrolami przeprowadzonymi przez Urząd Konkurencji i Konsumentów wykazano, iż wśród 100 szkół wyższych prawie wszystkie stosowały niedozwolone postanowienia w umowach zawieranych ze studentami.

Czy student nie ma żadnej możliwości obrony. Na szczęście dla przyszłych żaków mamy dobre informacje. Po pierwsze przyszli studenci powinni bardzo dokładnie czytać umowy przedstawiane im przez uczelnie. Gdy spotkamy się z tego typu niedozwolonymi klauzulami nie należy podpisywać takiej umowy. Ponadto przed podpisaniem umowy z uczelnią warto sprawdzić czy otrzymała ona pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli jakiekolwiek zapisy umowy budzą nasze wątpliwości mamy prawo zasięgnąć opinii i pomocy rzecznik konsumenta.

Co się jednak dzieje, kiedy student zawarł już umowę która okazała się niezgodna z prawem i może przynieść dla studenta straty? Postanowienia niedozwolone umieszczone w zawartej już umowie z uczelnią student może zaskarżyć w drodze powództwa o ustalenie do wydziału cywilnego właściwego sądu powszechnego.

Zobacz także: W jakiej formie zdobywać szersze wykształcenie