W jakiej formie zdobywać szersze wykształcenie?

Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia
Często już na pierwszym roku studiów młodzi ludzie zauważają, że same studia to za mało. Poza chęcią zdobycia lepszego wykształcenia, motywuje ich chęć pogłębienia wiedzy z różnych zakresów. Jeśli należysz do tych ludzi dowiedz się co proponuje system szkolnictwa wyższego.
/ 03.04.2011 18:46
Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia

Kiedy rozpocząć drugi kierunek studiów

Zdarza się tak, że po pierwszym semestrze student odkrywa, że wybrany przez niego kierunek studiów warto byłoby uzupełnić o wiedzę z pokrewnego zakresu. Jeśli Ty też zauważasz tendencje na rynku pracy, które kreują wizerunek absolwenta uczelni wyższej jako niemalże omnibusa lub eksperta w pewnej dziedzinie – zainteresuj się warunkami rozpoczęcia drugiego kierunku. Z uwagi na rozkład planów i miejsce studiowania lepiej będzie jeśli pomyślisz o drugim kierunku studiów w ramach własnej uczelni.

Mogą się z tym wiązać dodatkowe korzyści, np. do ukończenia pierwszego kierunku studiów, za drugi w systemie niestacjonarnym zapłacisz połowę. Zanim się zdecydujesz na kolejny kierunek studiów – prześledź treści programowe rozpoczętych studiów i kierunku dodatkowego.

Jeśli wybierzesz kierunek zbliżony – istnieje możliwość przepisania przynajmniej części ocen z zaliczeń przedmiotów, które powtórzą Ci się na drugim kierunku studiów. Istotnie może być to dużym ułatwieniem – ale nie powinno być to jedyne kryterium wyboru drugiego kierunku studiów. Nie chodzi bowiem o to by było łatwo, ale efektywnie.

Polecamy: Przyszłościowe kierunki studiów

Kiedy zdecydować się na studia podyplomowe

Studia podyplomowe możesz rozpocząć będąc jeszcze studentem pierwszego kierunku studiów.

Warunek jednak jest taki, że kończąc studia podyplomowe musisz posiadać dyplom magisterski.

Na niektórych uczelniach możliwe jest ukończenie studiów podyplomowych przed uzyskaniem tytułu magistra, ale uzyskanie dyplomu studiów podyplomowych będzie możliwe dopiero po przedstawieniu dyplomu studiów magisterskich.

Studia podyplomowe podejmij jeśli kończysz już studia magisterskie i rozpoczęcie drugiego kierunku będzie zbyt kosztowne. Studia podyplomowe pozwolą uzyskać Ci dodatkowe umiejętności w wybiórczym, ale też i bardziej przydatnym zakresie. Ich zadaniem jest bowiem dokonanie specjalizacji pracownika. Możesz z nich skorzystać będąc już  absolwentem.

Czytaj także: Ranking uczelni wyższych 2010

Redakcja poleca

REKLAMA