SZKOLENIE BHP: BHP, ocena ryzyka zawodowego

kask i elementy zabezpieczenia fot. Fotolia
Co dokładnie jest obowiązkiem pracodawcy w zakresie szkoleń BHP? Co ile lat trzeba je powtarzać? Dowiedz się więcej!
Weronika Kwaśniak / 28.04.2017 15:24
kask i elementy zabezpieczenia fot. Fotolia

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoich pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Zasady różnią się jednak w zależności od stanowiska, z czym wiąże się ocena ryzyka zawodowego. Jakie są dokładne obowiązki pracodawcy w zakresie BHP, zależnie od rodzaju wykonywanych przez pracowników zadań i innych czynników? Zobacz!

Co ile należy odbyć szkolenie BHP?

Każdy pracownik musi po raz pierwszy uczestniczyć w szkoleniu BHP, rozpoczynając pracę. Później należy je jednak powtarzać, a zasady różnią się dla poszczególnych grup. Zajęcia należy odbywać:

  • Raz do roku, w przypadku pracowników zajmujących stanowiska robotnicze, na których wykonywane są zadania szczególnie niebezpieczne - niosące ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 6 godzin.
  • Raz na 3 lata, w przypadku pracowników na stanowiskach robotniczych. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 6 godzin.

  • Raz na 5 lat, w przypadku pracodawców oraz innych osób, które kierują pracownikami. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 12 godzin.
  • Raz na 5 lat, w przypadku technologów i organizatorów produkcji, projektantów, konstruktorów maszyn, a także pracowników inżynieryjno-technicznych. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 12 godzin.
  • Raz na 5 lat, w przypadku pracowników służby BHP. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 24 godziny.
  • Raz na 6 lat, w przypadku pracowników biurowych oraz administracyjnych, a także innych grup, których nie wymieniono. W tej sytuacji szkolenie BHP musi trwać co najmniej 6 godzin.

Jaki powinien być zakres szkolenia BHP dla pracowników?

Przepisy nie regulują szczegółowo dokładnego zakresu szkoleń. Jednostka, która przeprowadza zajęcia, powinna zadbać o to, by były zgodne z występującymi w danej firmie stanowiskami, a także aby obejmowały także szkolenie pracowników, wyznaczonych do wykonywania czynności podczas ewakuacji oraz w przypadku zagrożenia pożarowego.

Czytaj więcej na temat pracy

Redakcja poleca

REKLAMA