Rynek pracy dla kobiet 50+

Rynek pracy dla kobiet 50+ fot. Fotolia
Kobiety na rynku pracy nie mają łatwo, ale można to zmienić.
Milena Oszczepalińska / 16.10.2014 06:19
Rynek pracy dla kobiet 50+ fot. Fotolia

Czy wiesz, jaki procent kobiet w wieku 50+ nadal pozostaje aktywna na rynku pracy? Okazuje się, że ta liczba jest zatrważająco niska. Od lat mówi się oczywiście o tym, że rynek pracy nie jest przychylnie nastawiony wobec osób po 50. roku życia, jednak już najwyższy czas, żeby to zmienić. Trzeba zacząć działać, zwłaszcza, że społeczeństwo w Polsce się starzeje i coraz większy procent ludzi to będą właśnie ci w wieku 50+.

Rynek pracy musi zacząć otwierać się na osoby w tym przedziale wiekowym. Ale, co ważniejsze, to właśnie te osoby muszą starać się być ciągle aktywne i nie odpuszczać. Pora nauczyć się walczyć o swoje prawa i być pewną siebie i swoich umiejętności, nawet jeżeli przekroczyłaś już magiczną liczbę 50 lat.

Statystyki są nieubłagane

Jak wynika z badań GUS w 2013 r. tylko 31 proc. Polek w wieku 55-64 lata pracowało zawodowo. Mężczyzn w tym samym wieku pracowało w Polsce 51,3 proc. Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+. W Polsce jest ona również znacząco wyższa niż średnia różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn w tej grupie wieku w krajach Unii Europejskiej.

Dlaczego kobiety w wieku 50+ są tak mało aktywne na rynku pracy?

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej wynikają one z:
  • uwarunkowań kulturowych - w naszym kraju istnieje bardzo silne przekonanie na temat tego, że miejsce kobiety, zwłaszcza tej posiadającej męża i dzieci, jest w domu. I o ile młode kobiety są wysoce aktywne na rynku pracy, o tyle te w wieku 40-60 lat już znacznie mniej.
  • uprzedzeń potencjalnych pracodawców - firmy coraz chętniej zatrudniają młode kobiety, nie boją się, że te zaraz założą rodziny i będą miały dzieci, bo też w obecnych czasach mało która para decyduje się na dziecko przed trzydziestką. Jeżeli jednak pracodawca ma zatrudnić kobietę po 50. roku życia, mocno się waha. Wie, że taka kobieta ma ciągle zobowiązania wobec dzieci, czasami też wnuków oraz że już za kilka lat będzie chciała przejść na emeryturę, a on będzie musiał wtedy tracić pieniądze na szkolenie nowej osoby.
  • decyzji samych kobiet, które chcą jak najszybciej przejść na emeryturę. Nie jest to korzystna opcja, ponieważ żyjemy statystycznie coraz dłużej, a jeżeli kobieta pracowała krótko i zarabiała dodatkowo niewiele, sama stwarza sobie gorsze warunki życia, bo jej emerytura będzie niezbyt wysoka.

Przełam złą passę i bądź aktywna!

Żyjemy coraz dłużej, a w związku z tym czujemy się młodziej mimo upływających lat. Ukończone 50 lat to wiek, który nie przeraża już tak, jak dawniej. Kobiety w tym wieku nadal z powodzeniem mogą podejmować wyzwania w pracy, nie są już postrzegane jako babcie.

Jeżeli nie byłaś dotąd aktywna zawodowo, a chcesz to zmienić, wybierz choćby jedną z następujących możliwości:
  • uczęszczanie na Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach, stażach, kursach
  • zaangażowanie w akcje społeczne, wolontariat

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Tagi: praca, kobieta