Prawo do urlopu wychowawczego jest uprawnieniem pracującej kobiety. To ona decyduje czy chce opiekować się dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Występując z wnioskiem o urlop wychowawczy kobieta nie jest w stanie przewidzieć, czy zechce wykorzystać urlopu w całości. W takim przypadku może ona zrezygnować z urlopu.
Kobieta może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Dlaczego prawo rozróżnia rezygnację z urlopu wychowawczego na dwie sytuacje. Wszystko zależy od pracodawcy. Jeśli pracodawca chce szybkiego powrotu pracownicy i zgadza się na natychmiastowe przerwanie urlopu wychowawczego, to nie ma żadnych przeszkód prawnych, by pracownica wróciła do pracy w każdym czasie. Oznacza to, że kobieta może powrócić w kolejnym dniu po zawiadomieniu o chęci rezygnacji z urlopu.
Zobacz także:Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
Nie zawsze jednak pracodawca chce od razu przyjąć kobietę rezygnującą z urlopu wychowawczego. W takim przypadku kobieta będzie mogła podjąć pracę dopiero po upływie 30 dni od zawiadomienia pracodawcy o rezygnacji z korzystania z urlopu wychowawczego. Pracodawca po upływie 30 dni nie może nie dopuścić kobietę do pracy.
Wycofanie wniosku o urlop
Pracownica ma również prawo do zrezygnowania z urlopu jeszcze przed jego rozpoczęciem. W tym celu musi wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.
Po powrocie z urlopu
Po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe pracownica powinna rozpocząć pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez niego przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Kobieta powraca do pracy z wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Zobacz także: Urlop wychowawczy