Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - o co pytać

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - o co pytać fot. Fotolia
Podpowiadamy, jakie pytania warto zadać przyszłemu pracodawcy.
Milena Oszczepalińska / 16.02.2015 05:44
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - o co pytać fot. Fotolia

Nieraz pewnie spotkałaś się z taką sytuacją na rozmowie kwalifikacyjnej, że osoba rekrutująca cię pod koniec spotkania spytała, czy masz jakieś pytania, a ty nie wiedziałaś, co wtedy zrobić. Nie spytać o nic nie wypada, bo wtedy rekruter może uznać, że praca w akurat tej firmie cię nie bardzo interesuje albo że właściwie jesteś gotowa przystać na wszystkie ich warunki.

Czasami jednak nasuwają się nam w takiej sytuacji pytania, których wiemy, że nie powinnyśmy zadawać. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto zadać, a jakich się wystrzegać? Doradzamy!

Przydatne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Gdy nie znamy dalszego przebiegu rekrutacji...

Gdy osoba rekrutująca nas nie powiedziała, kiedy możemy spodziewać się jakieś odpowiedzi i ewentualnie czy w ogóle możemy na nią liczyć, warto zapytać:
  • Kiedy i w jaki sposób otrzymam informację o decyzji?
  • Czy przewidziane są kolejne etapy rekrutacji? Jeśli tak, to ile?
  • Czy pracodawca chce otrzymać np. w wersji papierowej bądź na maila moje referencje z poprzednich firm, portfolio lub inne dokumenty, które pozwolą mu na przeanalizowanie jeszcze raz moich kompetencji po skończonej rozmowie?

Gdy nie do końca wiemy, co wchodzi w zakres obowiązków na danym stanowisku...

Nawet jeśli aplikujemy na identyczne stanowisko, jakie zajmowaliśmy w poprzedniej firmie, warto nie sugerować się nazwą i sądzić, że tu zakres obowiązków będzie identyczny. Zazwyczaj w każdej firmie nieco się one różnią, więc warto dowiedzieć się:
  • Jakie umiejętności kandydata są najbardziej niezbędne na danym stanowisku?
  • Jakie obowiązki, oprócz wcześniej wymienionych przez pracodawcę, powinien wykonywać pracownik na danym stanowisku?
  • W jaki sposób rozlicza się pracowników z powierzonych im obowiązków?

Gdy nie znamy dokładnych warunków pracy i płacy...

To bardzo ważna kwestia, jeśli więc nie wiesz, ile mogłabyś tam zarabiać lub czy czy firma oferuje jakieś dodatkowe profity, koniecznie o to zapytaj. Nie zapomnij więc o następujących pytaniach:
  • Jakiej pensji mogę się spodziewać?
  • Czy firma oferuje np. prywatną służbę medyczną, kartę do fitness klubu lub inne profity poza wynagrodzeniem zasadniczym?
  • Jak powinnam się ubierać do pracy?
  • Czy w firmie odbywają się szkolenia dla pracowników, jeśli tak, to jakie?
  • Czy w firmie istnieją jakieś niepisane zasady, które warto znać i przestrzegać ich?
Oprócz tego warto dopytać też o zespół pracowników, z którymi mielibyśmy pracować: jakie jest ich doświadczenie, staż w danej pracy, jakie to osoby. Jeśli okażesz się najlepszym kandydatem na dane stanowisko i firma będzie chciała cię zatrudnić, warto wiedzieć, z kim będziesz tę pracę dzielić.

Zobacz też: