Przekwalifikowanie – jak to zrobić?

W czasie trwania kariery zawodowej coraz częściej zmieniamy pracę, branżę, a nawet zawód. Rynek pracy wymaga od kandydatów elastyczności, a przekwalifikowanie nie należy do łatwych zadań. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie ten proces i nie dać się zaskoczyć zmianom.
/ 30.05.2014 11:46

Przekwalifikowanie

fot. Fotolia

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka wymaga od pracowników elastyczności i kompromisów. Warto więc być przygotowanym na wszystko – przejście do innego działu w firmie czy zmianę pracodawcy. Jeśli nie dostosujemy się do twardych reguł, łatwo możemy wypaść z rynku. Trzymanie się obranej na początku drogi zawodowej ścieżki już nie gwarantuje sukcesu. Dlatego, jeśli nasza decyzja o przekwalifikowaniu będzie dobrze przemyślana, to mamy dużą szansę zrealizować zamierzone cele.

Przekwalifikowanie - sposób na wypalanie zawodowe

Przekwalifikowanie jest często związane z chęcią znalezienia lepiej płatnej lub lepiej dostosowanej do naszych oczekiwań pracy. To nasz świadomy wybór jako pracownika. Dla niektórych powodem zmiany może być stres i zbyt szybkie tempo pracy. Inni poszukują z kolei nowych wyzwań, a obecne zajęcie jest dla nich zbyt monotonne. Zmiana pracodawcy może być lekiem na wypalenie zawodowe. - Z chwilą, gdy odczuwamy symptomy nadmiernego przemęczenia, braku efektywności, powinniśmy zastanowić się, czy nie dopadło nas wypalenie zawodowe. Może potrzebujemy tylko przerwy i dłuższego urlopu, a może jednak odmiany. Nowi ludzie i nowe zadania mogą pomóc nam znowu cieszyć się pracą -  podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Przemyśl swoją decyzję

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przekwalifikowaniu, warto dokładnie przemyśleć naszą decyzję i  zastanowić się, co chcielibyśmy robić i w jakiej branży pracować. - Najlepszym sposobem jest zebranie informacji dotyczących rynku pracy oraz perspektyw. Sprawdźmy również, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje do wykonania nowego zawodu. Warto porozmawiać też z ludźmi, którzy już pracują w wymarzonej profesji, np. podczas konferencji branżowych. Pomoże to nam zweryfikować swoje oczekiwania, dzięki czemu unikniemy przykrych rozczarowań – radzi ekspert.

Znajdź przyszłościową branżę

Gdy zdecydujemy się odmienić swoją karierę – warto sprawdzić zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów z branży, którą wybraliśmy. - Jeśli chcemy więcej zarabiać, a zmienimy pracę na taką, która nie zapewnia godziwych warunków, szybko stracimy zapał i energię. Będziemy rozczarowani, że poświęciliśmy dużo czasu na przekwalifikowanie, a rzeczywistość nie spełnia naszych wyobrażeń. Przejrzyjmy rankingi najbardziej pożądanych branż i sprawdźmy, jakie zawody zapewniają długookresowy rozwój – radzi Małgorzata Majewska.

Zobacz także: 4 najczęstsze wymówki, kiedy chcemy wyjść na rozmowę kwalifikacyjną

Przekwalifikowanie to długoterminowa lokata

Przekwalifikowanie to inwestycja, która wymaga czasu i zaangażowania. Nic nie zadzieje się bez naszej pracy i nakładów. Bogata oferta studiów podyplomowych, kursów i warsztatów zawodowych jest w zasięgu każdego z nas. Warto sprawdzić także szkolenia dofinansowywane z Unii Europejskiej. - Pamiętajmy, że nikt od razu nie staje się mistrzem w swoim zawodzie. Nie przejmujmy się, jeśli na początku wiele nowych rzeczy sprawia nam trudność. Dajmy sobie trochę czasu na poznanie nowej branży, aktywnie zdobywamy o niej informacje i nie bójmy się pytać bardziej doświadczonych kolegów  – proponuje ekspert portalu monsterpolska.pl.

Popracuj nad CV

Warto zastanowić się, które z naszych dotychczasowych kwalifikacji przydadzą się w nowej pracy. Jeśli potrafimy pracować pod presją czasu, a aplikujemy na stanowisko handlowca, warto podkreślić tę umiejętność w CV. List motywacyjny to także dobra forma wyjaśnienia, dlaczego zmieniamy pracę. - Opiszmy, co zmotywowało nas do przekwalifikowania. Pamiętajmy, żeby podkreślić, co możemy wnieść do zespołu i jak nasze doświadczenia z poprzedniej pracy przysłużą się nowej organizacji – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Polecamy: 7 najczęstszych błędów w listach motywacyjnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/16.07.2015 18:29
. . Szukam informacji od fryzjerów i specjalistów, albo od kogoś profesjonalnego w tej dziedzinie. Sama skończyłam szkołę fryzjerstwa i obecnie jestem zatrudniona w salonie. Teraz chcę zaproponować mojej pracodawczyni, żeby wysłała mnie na kurs z przedłużania włosów. Poszukałam już nawet miejsca, padło na beauty for you. Czy może mi ktoś z profesjonalistów powiedzieć,czy warto brać się za przedłużanie włosow? Opinie jak widziałam są różne, ale dużo jest pozytywnych. Z ciekawości zadzwoniłam i właściwie siedemset zł za kurs to jeszcze nie takie straszne. Macie może jakieś doświadczenie, a może powiedzcie mi czy same skorzystałybyście z takiego zabiegu?
/17.04.2015 00:27
Macie jakieś pomysły na własną działalność gospodarczą? Dużo szukałam i obecnie niestety jestem bezrobotna, ale w urzędzie pracy powiedzieli mi że mogę poszukać sobie firm oferujących kursy, a urząd mi to opłaci. Zastanawiałam się nad kursami fryzjerskimi, szczególnie zwróciło moją uwagę beauty for you, gdzie mają szkolenia z przedłużania włosów. Czy myślicie, że warto skorzystać? Chyba teraz każda kobieta chce ładnie wyglądać i może miałabym szansę wreszcie mieć przyzwoite zajęcie :)
/16.04.2015 15:08
Aby się przekwalifikować można wstępnie zapoznać się z ofertami pracy jakie są na rynku. Jakich ludzi szukają pracodawcy i jakie umiejętności są potrzebne by po studiach znaleźć pracę. Znam fajną stronę, gdzie pracodawcy oferują wolne wakaty i stanowiska, które są potrzebne na rynku pracy :) rekrutacyjna rewolucja.pl
POKAŻ KOMENTARZE (8)