Przejście na emeryturę jako powód stresu

W podeszłym wieku wzrasta zapotrzebowanie na witaminy: D, C, E, A i β-karoten
Praca jest dla wielu osób ogromną wartością. Przez całe życie ciężko pracujemy, aby potem odpocząć na zasłużonej emeryturze. Ale czy rzeczywistość wygląda tak optymistycznie?
/ 17.03.2009 12:21
W podeszłym wieku wzrasta zapotrzebowanie na witaminy: D, C, E, A i β-karoten

Gdy odpoczynek zaczyna przerażać

Obserwując młodych, zapracowanych ludzi można by się spodziewać, że jedyną rzeczą o jakiej marzą to odpoczynek. Praca jest ogromnym źródłem stresu, jednak zaniechanie aktywności zawodowej także wywołuje negatywne emocje. Okazuje się, że przejście na emeryturę jest przyczyną najbardziej stresowych sytuacji dla osób, które były większość swojego życia aktywne zawodowe. Z czego to wynika?

Czynników wywołujących negatywne emocje związanych z zakończeniem pracy może być bardzo wiele:

  • spostrzeganie swojej osoby jako niepotrzebnej,
  • brak lub ograniczenie kontaktów społecznych, towarzyskich,
  • zanikanie umiejętności nabytych podczas aktywności zawodowej,
  • niższy status ekonomiczny i społeczny,
  • myślenie o swojej osobie jako kimś bezwartościowym.

Zobacz też: Bezrobocie jako źródło stresu

Wszystkie te zmiany zachodzące w sposobie spostrzegania swojej osoby mają związek z brakiem aktywności zawodowej i społecznej. Praca zaspokaja wiele potrzeb, daje poczucie bezpieczeństwa, przynależności, samorealizacji. Oprócz wykonywania swoich obowiązków, ludzie pracujący nawiązują nowe znajomości rozwijają swoje umiejętności zawodowe i osobiste, mają motywację do działania.

Strach o jutro

Często obawy związane z przejściem na emeryturę uwarunkowane są niepewnością ekonomiczną. Emeryci nie są zamożną grupą społeczną, a do tego dochodzi lęk o zdrowie fizyczne i zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i farmaceutycznej, za którą niestety trzeba płacić. Starsi ludzie także często się boją, że będą zależni od innych (np. dzieci), że będą dla nich tylko ciężarem czy przykrym obowiązkiem. Obserwując ostatnie wydarzenia związane z tym problemem, okazuje się, że obawy nie są bezpodstawne.

Koniec pracy to nie koniec świata!

Należy jednak spojrzeć na to z innej strony. Żyjemy coraz dłużej, zatem praca zawodowa stanowi mniejszy wycinek naszego funkcjonowania. Przejście na emeryturę może być przyjemnym elementem, jeśli człowiek się na to przygotuje. Gwałtowne zmiany – bez względu na ich zabarwienie emocjonalne, tj. czy są pozytywne czy negatywne – zawsze są powodem do pojawienia się stresu. Jeśli osoba będzie przygotowana na ten krok, z pewnością zupełnie inaczej przyjmie zaistniałą sytuację. Bowiem nasza postawa do wielu rzeczy ma istotne znaczenie. Wiadomo, że jeden stresujący bodziec dla różnych ludzi, będzie na zupełnie innym poziomie, a niektórych nie będzie stresował w ogóle. I tak, jeśli osoba będzie myślała o emeryturze, jako zasłużonym odpoczynku, łatwiej jej będzie pogodzić się z faktem wyłączenia z pewnej sfery życia zawodowego. Istotne jest bowiem, aby myśleć o przyjemnych rzeczach z tym związanych. Można bowiem zaplanować sobie wreszcie rzeczy, na które dotąd nie mieliśmy czasu: rozwijać swoje zainteresowania,odnowić stare znajomości, podróżować itp.

Zobacz też: Stresująca władza

Najważniejsze, aby nie zawężać swojego życia tylko i wyłącznie do sfery pracy zawodowej, ponieważ, gdy jej zabraknie, okaże się, że pozostaje pustka. poświęcić czas na opiekę nad wnukami, odnowić stare znajomości, podróżować itp. Najważniejsze, aby nie zawężać swojego życia tylko i wyłącznie do sfery pracy zawodowej, ponieważ, gdy jej zabraknie, okaże się, że pozostaje pustka.

Redakcja poleca

REKLAMA