Pieniądze na otwarcie firmy

kbieta, biznes, fundusze europejskie, własna firma fot. Fotolia
Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze na jego realizację? A może chcesz zdobyć nowe kompetencje i rozwijać swoje zainteresowania?
/ 30.09.2013 05:46
kbieta, biznes, fundusze europejskie, własna firma fot. Fotolia
Jeśli tak - to zgłoś się do jednego z ponad 100  rozsianych po całej Polsce punktów informacyjnych o Funduszach Europejskich

Konsultanci punktów informacyjnych udzielają nieodpłatnie odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania oraz rozliczania projektów w ramach Funduszy Europejskich.

Do punktów trafiają przede wszystkim osoby, które chcą uzyskać konkretne informację, które pomogą im w podjęciu decyzji o przygotowaniu projektu lub będzie przydatna przy jego rozliczeniu.

Eksperci udzielają odpowiedzi m.in. na temat podstawowych kryteriów uzyskania dofinansowania, wskazują instytucje, które odpowiadają za przyjmowanie wniosków oraz informują o procedurach, wymaganych dokumentach, terminach, zasadach opisywania dokumentów finansowo-księgowych związanych z rozliczeniem dotacji.

Do takiego punktu możesz się także zgłosić nie mając konkretnego pomysłu na biznes. Jeśli jesteś młoda mama to rozwiązanie takż ejest dla Ciebie - dowiedz się więcej tutaj. Konsultanci na pewno odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i wątpliwości dotyczące Funduszy Europejskich.

Poszczególne punkty informacyjne często same wychodzą z informacją do potencjalnych beneficjentów organizując konferencje, szkolenia i spotkania adresowane do różnych osób, w tym zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem na rynku pracy.

Jednym z takich wydarzeń była konferencja „Mama może wszystko”, którą zorganizował Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w województwie łódzkim. Moły w niej wziąć udział mamy wraz z pociechami.

Punkty informacyjne przeprowadzają też spotkania m.in. na temat instrumentów zwrotnych (pożyczki, poręczenia), wsparcia dla osób poniżej 25 roku życia. Na pomoc ekspertów z mogą również liczyć osoby starsze, które mają trudności ze znalezieniem pracy, właśnie ze względu na wiek. Od ponad dwóch lat poszczególne PIFE organizują cykliczne spotkanie informacyjne „Pięćdziesiąt plusów, czyli jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce z pomocą funduszy unijnych”.

Podczas takich spotkań uczestnicy dowiadują się m.in. o działaniach przeznaczonych dla osób po pięćdziesiątym roku życia (bezrobotnych i pracujących), zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji (kursy i szkolenia, środki na założenie własnej działalności gospodarczej), poznają też przykładowe projekty skierowane do osób 50+ oraz ofertę punktów informacyjnych, czyli gdzie i jak szukać dalszych informacji.

Informacji na temat aktualnie realizowanych projektów należy szukać na stronach internetowych i w punktach informacyjnych instytucji zaangażowanych w realizację Programu Kapitał Ludzki, które znajdują się w każdym województwie.

Punkty informacyjne starają się także aktywizować i wspierać osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów. W ramach projektu „Pełno spraw dla niepełnosprawnych” organizowane są warsztaty i spotkania, podczas których prezentowane są aktualnie realizowane projekty dla osób niepełnosprawnych oraz omawiane możliwości, jakie daje Europejski Fundusz Społeczny dla tych osób (warsztaty aktywizacji, doradztwo, pośrednictwo zawodowe i pracy, staże, szkolenia, kursy, środki finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej).

Osoby, które chcą zdobyć nowe umiejętności lub uzupełniać swoje kwalifikacje by w ten sposób zwiększyć swoją wartość na rynku pracy mogą, a nawet powinni skorzystać z bogatej oferty szkoleń, kursów i studiów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Informacje o nich dostępne są najczęściej w powiatowych urzędach pracy, instytucjach szkoleniowych czy organizacjach pozarządowych. Do powiatowych urzędów pracy należy zgłosić się także między innymi w przypadku zainteresowania otwarciem własnego biznesu, odbycia stażu czy przygotowania zawodowego w miejscu pracy, a także wówczas, gdy potrzebne jest wsparcie psychologiczno-doradcze.

Działania finansowane ze środków EFS realizują także m.in. ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, regionalne ośrodki polityki społecznej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ochotnicze Hufce Pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, agencje zatrudnienia, organizacje pracodawców i przedstawicielstwa pracownicze.

Można również skorzystać z głównej infolinii Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie można uzyskać ogólną informację o możliwościach dofinansowania z Programu i o formach wsparcia, jakie są aktualnie oferowane.
Zobacz!

Infolinia Europejskiego Funduszu Społecznego tel.: 0 801 337 801 (0 801 EFS 801), płatne jak za połączenie lokalne, e-mail: pokl@cpe.gov.pl.

Zawsze też warto zajrzeć na stronę www.efs.gov.pl, www.pokl.gov.pl lub skontaktować się z jednym z Punktów Informacyjnych Programu Kapitał Ludzki lub Regionalnych Ośrodków EFS.