Co musisz mieć?
Kapitał początkowy możesz udowodnić, przedstawiając:1. dokumenty potwierdzające staż pracy (np. świadectwa pracy, zaświadczenie
z uczelni itp),
2. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7, wystawia go pracodawca) albo legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.
Szukaj dokumentów
To na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, że pracowałaś i ile wówczas zarabiałaś. Zdarza się jednak, że brakuje dokumentów, bo np. dawny zakład został zlikwidowany. Wtedy trzeba ich poszukać.- Zacznij od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Opracował on, na podstawie przekazanych mu przez urzędy wojewódzkie, ministerstwa i urzędy centralne bazę informacyjną ponad 6 tysięcy zlikwidowanych lub przekształconych przedsiębiorstw, organizacji związkowych, spółdzielni, PGR. Jest to wykaz z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty płacowe danej firmy. Informacji możesz szukać na stronie ZUS – www.zus.pl.
-
Sprawdź w internetowej bazie o miejscach przechowywania dokumentacji osobistej
i płacowej, którą prowadzi archiwum w Milanówku. Wniosek (wzór na www.apdop.gov.pl) wyślij faksem, listem lub e-mailem. - Przejrzyj archiwum przy urzędzie wojewódzkim, na którego terenie znajdowała się zlikwidowana firma, lub w archiwach resortowych, np. Archiwum Ministerstwa Gospodarki (dotyczy zlikwidowanych zakładów pracy z sektora przedsiębiorstw), pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, tel. 22 870 21 96, bip.mg.gov.pl, e-mail: archiwum@mg.gov.pl;
Poszukaj świadków
W ostateczności możesz poszukać osób, które potwierdzą twoje zatrudnienie przed 15 listopada 1991 r. lub po tej dacie, w razie utraty dokumentów wskutek powodzi w 1997 r.i 2010 r.
Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu