Kapitał początkowy - jak go ustalić

Jak ustalić kapitał początkowy? fot. Fotolia
Dzięki niemu możesz mieć wyższą emeryturę. Dlatego warto poszukać dokumentów, które pomogą go ustalić. Sprawdź, jak to zrobić.
Alicja Hass / 13.05.2015 05:00
Jak ustalić kapitał początkowy? fot. Fotolia
Kapitał początkowy stanowią twoje składki na ubezpieczenie społeczne, jakie płaciłaś, pracując przed reformą. Jest wyliczany każdej osobie, urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która przed 1 stycznia 1999 r. sama opłacała składki (np. prowadziła firmę) lub robił to za nią pracodawca.

Co musisz mieć?

Kapitał początkowy możesz udowodnić, przedstawiając:
1. dokumenty potwierdzające staż pracy (np. świadectwa pracy, zaświadczenie
z uczelni itp),
2. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7, wystawia go pracodawca) albo legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Szukaj dokumentów

To na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia, że pracowałaś i ile wówczas zarabiałaś. Zdarza się jednak, że brakuje dokumentów, bo np. dawny zakład został zlikwidowany. Wtedy trzeba ich poszukać.
  • Zacznij od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Opracował on, na podstawie przekazanych mu przez urzędy wojewódzkie, ministerstwa i urzędy centralne bazę informacyjną ponad 6 tysięcy zlikwidowanych lub przekształconych przedsiębiorstw, organizacji związkowych, spółdzielni, PGR. Jest to wykaz z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty płacowe danej firmy. Informacji możesz szukać na stronie ZUS – www.zus.pl.
  • Sprawdź w internetowej bazie o miejscach przechowywania dokumentacji osobistej
    i płacowej, którą prowadzi archiwum w Milanówku.
    Wniosek (wzór na www.apdop.gov.pl) wyślij faksem, listem lub e-mailem.
  •  Przejrzyj archiwum przy urzędzie wojewódzkim, na którego terenie znajdowała się zlikwidowana firma, lub w archiwach resortowych, np. Archiwum Ministerstwa Gospodarki (dotyczy zlikwidowanych zakładów pracy z sektora przedsiębiorstw), pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, tel. 22 870 21 96, bip.mg.gov.pl, e-mail: archiwum@mg.gov.pl;

Poszukaj świadków

W ostateczności możesz poszukać osób, które potwierdzą twoje zatrudnienie  przed 15 listopada 1991 r. lub po tej dacie, w razie utraty dokumentów wskutek powodzi w 1997 r.
i 2010 r.


Ważne! Świadek musi udowodnić, że z tobą pracował.

Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu

Przeczytaj również:

Redakcja poleca

REKLAMA