Kiedy zasiłek przedemerytalny?

Kiedy zasiłek przedemerytalny?

Jak i kiedy można uzyskać zasiłek przedemerytalny? Prezentujemy 6 sposobów na to, jak uzyskać i kiedy zasiłek przedemerytalny.
/ 25.11.2016 12:23
Kiedy zasiłek przedemerytalny?

Jak i kiedy można uzyskać zasiłek przedemerytalny? W Polsce ciężko znaleźć zatrudnienie ludziom młodym, a co dopiero tym, które straciły pracę zaledwie na kilka lat przed emeryturą. Ostatnią deską ratunku w takich sytuacjach może się okazać świadczenie przedemerytalne. Prezentujemy 6 sposobów na to, jak uzyskać i kiedy zasiłek przedemerytalny.

Przeczytaj też: Jak oszczędzać na emeryturze?

Podstawowe wymagania przy zasiłku przedemerytalnym

Przede wszystkim, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny należy spełnić kilka warunków związanych z przyczyną utraty dotychczasowych dochodów czyli przyczyną braku pracy. Istotna jest również długość stażu pracy u danego pracodawcy, wiek oraz długość okresu uprawniającego do emerytury.

O zasiłek przedemetytalny można się ubiegać tylko wtedy, gdy straciliśmy pracę z winy pracodawcy. Np. gdy zakład, w którym pracowaliśmy zbankrutował, albo gdy sąd ogłosił jego upadłość.

Po spełnieniu podstawowych wymagań, osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne powinna zarejestrować się jako bezrobotny i pobierać przez pół roku zasiłek. Po upływie tego okresu, należy w ciągu 30 dni złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne.

Od 1 marca 2014 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 991.39 zł brutto.

Zobacz, kogo obejmuje ochrona przedemerytalna

Kiedy można się ubiegać o zasiłek przedemerytalny? Rozpatrujemy konkretne przypadki.

Przypadek I

Pozostawałaś/eś w stosunku pracy lub stosunku służbowym, ale rozwiązano go z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy. W przypadku, gdy przyczyna rozwiązania jest inna – zasiłek nie będzie ci przysługiwał. Niewypłacalność musi nastąpić w oparciu o ustawę o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Okres nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Jeżeli więc pracowałaś/eś krócej i zostałaś/eś zwolniony – nie przysługuje ci prawo do świadczenia. Bardzo istotna jest również granica wiekowa. Kobieta powinna mieć co najmniej 56 lat a mężczyzna - 61. Dla wyjaśnienia dodajmy, że wiek liczony jest w momencie rozwiązania umowy. Ponadto kobieta powinna posiadać 20-letni okres uprawniający do emerytury, a mężczyzna - 25.

Przypadek II

Pozostawałaś/eś w stosunku pracy lub stosunku służbowym, ale rozwiązano go z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Umowa powinna być zatem rozwiązana w trybie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( DZ.U nr 90 poz. 844. ) Bardzo istotne jest, aby wzmianka o tym została wskazana w świadectwie pracy, ponieważ to zakład pracy rozwiązał z tobą umowę a nie odwrotnie. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, okres stażu nie może być krótszy, niż pół roku. W tym wypadku kobieta powinna mieć co najmniej 55 lat, mężczyzna zaś 60. Aby starać się o zasiłek kobieta musi mieć co najmniej 30, a mężczyzna 35 lat pracy.

Przypadek III

Postępowanie w tym wypadku odnosi się do utraconego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zgodnie z prawem upadłościowym ogłosiłaś/eś upadłość, to masz szansę na zasiłek, ale jeśli ją sprzedałeś to nie przysługuj ci świadczenie. Twoja działalność gospodarcza powinna być prowadzona nieustannie przez co najmniej 2 lata. Bardzo istotne jest, aby przez cały ten okres opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku przedział wiekowy obejmuje 56 letnie kobiety i 61 letnich mężczyzn. Okres uprawniający do emerytury to co najmniej 20 lat u kobiet, a u mężczyzn - 25.

Przypadek IV

Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, w której utraciłaś/eś rentę i chciałbyś się starać o zasiłek przedemerytalny. Warunkiem jaki musisz spełnić jest pobieranie renty przez okres 5 lat. Kobiety starające się o zasiłek powinny mieć ukończone 55 lat a mężczyźni - 60. Ponadto kobieta powinna posiadać 20-letni a mężczyzna 25-letni staż pracy.

Przypadek V

Pozostawałaś/eś w stosunku pracy i stosunek ten rozwiązano z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Umowa powinna być rozwiązana w trybie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DZ.U nr 90 poz. 844). Podobnie jak w przypadku drugim wzmianka o tym trybie powinna być wskazana w świadectwie pracy. Okres stażu pracy nie krótszy niż 6 miesięcy. W tym przypadku wiek nie gra roli. Uznaje się, że jeżeli ktoś ma odpowiednio długi okres uprawniający do emerytury to zasługuje na świadczenie. Kobieta starająca się o zasiłek powinna posiadać 35 przepracowanych lat a mężczyzna - 40.

Przypadek VI

Ostatni przypadek odnosi się do sytuacji, w której stosunek rozwiązano z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy. W przypadku kiedy przyczyna rozwiązania jest inna – zasiłek przedemerytalny nie przysługuje. Ponadto niewypłacalność musi nastąpić w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych. Okres może być krótszy, niż pół roku. Granica wiekowa podobnie jak powyżej nie jest brana pod uwagę. Istotniejszą staje się kwestia przepracowanych lat. U kobiet jest to granica 34, zaś u mężczyzn 39 lat. Dodatkowo z zapisu o świadczeniach wynika, iż okresy przepracowane w roku bieżącym nie wliczają się do okresów uprawniających do emerytury.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (29)
/10.05.2013 00:23
panie premierze i panie prezydencie, mam 53 lata jestem kobietą lat pracy przepracowane 36 od 15 lat pracuje i co z tego mam pracowałam w największej firmie w polsce zrobili restrukturyzacje ale mądrze pomyślane nie żeby zwolnić pracownika bo brak stanowiska ale za porozumieniem stron aby byliśmy jak najbardziej pokrzywdzeni dlaczego dla nas ludzi po 50 tce nie ma pracy i dlaczego my nie możemy otrzymać emerytury po 35 latach pracy nie zależnie od wieku, w tej chwili jestem na zasiłku dla bezrobotnych a po tym co śmietniki po tylu latach pracy panie premierze i panie prezydencie proszę o zrozumienie nas po 50 tce nie ma miejsc pracy a na dobra sprawę dlaczego ludzie mlodzi mają wyjeżdżać z kraju za chlebem to nie jak pan premier mówi ze społeczenstwo sie starzeje ale tak zawsze było że ludzie się starzeją ale młodzi każdego roku konczy szkoly studia i co dalej nie ma PRACY DLA MLODYCH proszę coś z tym zrobić, my po 50 tce częstto chorujemy nawet dużo osob nie doczeka tej wymarzonej od panstwa emerytury, z mojego rocznika 8 ludzi nie doczekalo i jak panowie myślą to zrobic czy nam kobieta po 35 latach pracy nie należy się nic.
/16.04.2016 17:04
właśnie przeczytał to i prezydent i premier:-), czy ktoś kto pisze akurat tutaj liczy na to że ONI to przeczytają? naprawdę?
/15.02.2015 10:22
sami sobie taki rzad wybieramy to do kogo pretensje jak sie glosuje to wtedy trzeba myslec politykom nie zalezy aby nam bylo dobrze to im ma byc dobrze pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (26)