CV to rodzaj reklamy i powinno zachęcić potencjalnego nabywcę, w tym przypadku pracodawcę. Forma i zawartość są równie ważne. Niestety wielu kandydatów korzysta z gotowych wzorów i używa stereotypowych zwrotów oraz tzn. słów kluczowych, wierząc, że to one właśnie wyróżnią ich z tłumu. W związku z tym wielu rekruterów stało się na te zwroty i wyrażania odpornych.
Przygotowanie CV opartego na utartych zwrotach i wyrażeniach zmniejsza Pani szanse, a w najgorszym przypadku zaprzepaści całkowicie możliwość spotkania z potencjalnym pracodawcą. Poniżej przedstawiam najczęściej używane zwroty.
• Lubię pracę w zespole (Team player) – mało prawdopodobne jest przyznanie się w CV do sytuacji odwrotnej. Najskuteczniejszym sposobem przykucia uwagi potencjalnego pracodawcy jest pokazanie przykładu z życia, obrazującego pracę zespołową, np. wspólny projekt i przedstawienie swojej roli w nim.
• Umiejętność zarządzania projektami – to tylko finezyjny sposób na wykazanie, że jesteś zorganizowana. Pracodawcy chcą poznać Pani umiejętności na przykładach konkretnych działań i zadań wykonywanych dotychczas. Czy organizowała Pani konferencje, spotkania dla klientów? Czy zarządzała Pani budżetami? Jeśli tak, proszę napisać o tym.
Zobacz także: Jak przetrwać w nowej pracy?
• Zorientowana na wyniki – i tak powinno być. Poza wszystkim pracodawca w końcu prowadzi biznes i chce zwrotu z inwestycji w Panią. Proszę pokazać swój potencjał i osiągnięcia, dzięki którym pomoże Pani mu rozwinąć firmę. Czy Pani praca wpłynęła na wzrost sprzedaży? Jeśli tak, to o ile? Czy zaoszczędziła Pani pieniądze dla swojej organizacji? Czy osiągnęła Pani zamierzone cele w trudnych okolicznościach?
• Zarządzanie ludźmi – czy to oznacza, że była Pani kierownikiem, czy po prostu utrzymywała dobre relacje z klientami i kolegami z pracy? ‘Zarządzanie’ oznacza kierowanie zespołem i wyższą pozycję w strukturach firmy. Zwrot ten może wprowadzić w błąd pracodawcę. Proszę używać raczej słów “nadzorować” lub “koordynować”.
• Odpowiedzialna za – w pracy każdy jest za coś odpowiedzialny. I zwrot, że jest Pani odpowiedzialna za coś wcale nie oznacza, że jest Pani odpowiedzialną osobą. Czy wykonywała Pani zadania wykraczające poza swój zakres obowiązków? Czy szkoliła Pani innych pracowników lub wprowadzała/ sugerowała nowe rozwiązania? Czy zrestrukturyzowała / usprawniła Pani pracę?
Proszę opowiedzieć rekruterowi historię swojej kariery tak, aby znalazł on odpowiedź na pytanie: Co ten kandydat może zrobić dla mojej firmy?.
Pisząc CV proszę mieć na względzie stanowisko, o które się Pani ubiega. Proszę przygotować CV odpowiednio pod nie, skupiając się na doświadczeniu i umiejętnościach, które mogą pomóc w jego zdobyciu.
Używając przykładów i doświadczeń z przeszłości wzmocni Pani swoją pozycję i wyróżni się na tle konkurencji. Tak, więc proszę unikać żargonu i typowych sformułowań. Proszę być sobą.
Pisanie CV to prawdziwe wyzwanie, ale dzięki przedstawieniu w nim prawdziwego doświadczenia i nabytych umiejętności to dokument otwierający drzwi do wielu rozmów kwalifikacyjnych. A wtedy już zaczyna się prawdziwa sprzedaż!
Polecamy: Jak zmieniając swoje nawyki osiągnąć sukces zawodowy?
Masz wątpliwości związane z karierą? Chcesz poradzić się eksperta HR? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl