POLECAMY

Jak złożyć skargę na pracodawcę

Jeśli pracodawca nie chcę wypłacić zaległej pensji, zaskarż go do inspektoratu pracy
Jak złożyć skargę na pracodawcę fot. Dreamstime.com
Już po raz kolejny się zdarzyło, że szef nie zapłacił nam za nadgodziny. Uważam, że to nie w porządku. Gdzie mogę to zgłosić?
Lidia K., Płock

 
Jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów prawa, można zgłosić skargę do okręgowego inspektoratu pracy lub jednego z jego oddziałów, które znajdują się w miastach wojewódzkich (adres znajdzie Pani na stronie: www.pip.gov.pl). Inspektorat (albo oddział) ma 30 dni, licząc od otrzymania skargi, na podjęcie odpowiednich działań. Może np. bez uprzedzenia przeprowadzić w firmie kontrolę polegającą m.in. na przejrzeniu wszystkich dokumentów pracodawcy (ma on obowiązek je udostępnić).

Gdy skarga się potwierdzi, inspektor wyda pracodawcy nakaz zapłaty. Gdyby szef nadal zwlekał, może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł.

Jeśli kontrola PIP nie pomoże, pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Pozew przeciwko pracodawcy składa się w sądzie pracy właściwym dla siedziby firmy. Nie jest to związane z żadnymi opłatami. Jednak jeżeli kwota, której Pani się domaga, przekracza 50 tys. zł, trzeba będzie zapłacić tzw. wpis stosunkowy w wysokości 5 proc. żądanej sumy.

Uwaga!
Jeśli Pani żądanie dotyczy kwoty nie wyższej niż 10 tys. zł, wystarczy wypełnić specjalny druk (dostanie go Pani w sądzie lub znajdzie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl). Sąd rozpatrzy sprawę w tzw. postępowaniu uproszczonym.

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)