Życiorys to dokument, w którym autor opisuje przebieg swojego życia. Powinien być napisany krótko i zwięźle. Życiorys przedstawia najważniejsze wydarzenia w kolejności chronologicznej, które są wartościowe i godne uwagi, wraz z datami i przypisanymi do nich konkretnymi faktami.
Nie wiesz, jak napisać życiorys? Przedstawiamy, jakie elementy powinny znaleźć się w dokumencie i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jego pisania.
Jak napisać życiorys krok po kroku?
Profesjonalny życiorys powinien składać się z elementów omówionych w ściśle określonej kolejności. Są to:
- dane osobowe i kontaktowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail), które umieszczamy w lewym górnym rogu,
- miejscowość i data (prawy górny róg),
- należy pamiętać, aby umieścić nagłówek dużymi literami "ŻYCIORYS" (poniżej danych osobowych, na środku strony),
- właściwa treść życiorysu – imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kilka słów o swojej najbliższej rodzinie wraz z tym, czym się zajmują, nasze wykształcenie, miejsca pracy, zainteresowania, osiągnięcia i awanse,
- podpis (na końcu w prawym dolnym rogu).
Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę w życiorysie?
Jak napisać życiorys, który zaintryguje pracodawcę? Przede wszystkim skoncentruj się na precyzyjnym omówieniu jego najważniejszych elementów: doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Uwypuklij swoje osiągnięcia, ale pamiętaj, aby pisać wyłącznie o tym, co może okazać się użyteczne na danym stanowisku. Nie koloryzuj i postaraj się, aby twój życiorys był jak najbardziej wiarygodny.
Doświadczenie zawodowe
Jedną z najważniejszych części właściwej treści życiorysu jest doświadczenie zawodowe. Jak napisać życiorys, aby pracodawca miał pewność, że jesteś osobą, której szuka? Przede wszystkim dostosuj swoje doświadczenie zawodowe do stanowiska, na jakie aplikujesz. Na przykład jeśli jesteś zainteresowana stanowiskiem sprzedawcy, napisz o tych miejscach pracy, w których zajmowałaś się sprzedażą. Podkreśl, czym wyróżniasz się na tle innych sprzedawców i uzasadnij, dlaczego pracodawca ma zdecydować się właśnie na ciebie. Sprecyzuj, jak długie masz doświadczenie w sprzedaży. Opisz najważniejsze miejsca pracy i obowiązki, z których musiałaś się wywiązywać. Nie zapomnij o napisaniu, jakie jest twoje najważniejsze osiągnięcie zawodowe. Przedstaw swoje cele zawodowe i zaznacz, że stanowisko, na które aplikujesz, je spełnia.
Umiejętności
Ogromne znaczenie odgrywa również precyzyjne opisanie własnych umiejętności. Przemyśl, jakie mocne strony są pożądane na stanowisku, na które aplikujesz. Na stanowisku sprzedawcy bez wątpienia jest to np. znajomość skutecznych metod i technik efektywnej sprzedaży. Zastanów się, jakie cechy rzeczywiście mogą okazać się przydatne na danym stanowisku. Pisz z rozmysłem i ostrożnością. Podaj od 3 do 5 swoich mocnych stron i umiejętnie jest omów. Pamiętaj, że zbyt duża ilość informacji wcale nie działa na twoją korzyść. Im więcej konkretów przedstawisz, tym większa szansa, że pracodawcę zaintryguje twój życiorys.
Zobacz również:
Jak napisać idealne CV? 5 najgorszych błędów w CV Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?