Jak można wydłużyć dodatkowy urlop macierzyński na przełomie 2011 i 2012 roku?

Czy dieta eliminacyjna pomaga w terapii AZS?/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego z dniem 1 stycznia 2012 ulegnie wydłużeniu. Doradzamy, co powinien zrobić pracownik, który rozpoczął urlopu macierzyński w 2011, aby mógł skorzystać z wydłużonego wymiaru w 2012.
/ 09.11.2011 12:24
Czy dieta eliminacyjna pomaga w terapii AZS?/ fot. Fotolia
fot. Fotolia

Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Dodatkowy urlop macierzyński daje rodzicom możliwość spędzania więcej czasu ze swoim maluszkiem.  Z uprawnienia może skorzystać zarówno mama, jak i tata, którzy posiadają umowę o pracę. Zatem tego rodzaju urlop nie przysługuje osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Należy zaznaczyć, że z przywileju rodzice nie mogą skorzystać jednocześnie. Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest pracownicy - mamie bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Sytuacja ma się nieco inaczej z ojcem. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko nabywa prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w sytuacji, kiedy matka zrezygnowała z podstawowego urlopu macierzyńskiego  po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni lub w momencie, kiedy pracownica w całości wykorzystała obowiązkowy urlop macierzyński.  Warto zaznaczyć, że aby uzyskać dodatkowy urlop macierzyński pracownik musi złożyć stosowny wniosek u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Zobacz też: Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Dodatkowy urlop macierzyński może być udzielony tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Według Kodeksu pracy nie może być przerwy pomiędzy podjęciem jednego i drugiego rodzaju urlopu.

Wymiary dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010. Wymiar tego rodzaju urlopu jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu oraz od roku, w którym pracownik będzie chciał skorzystać z uprawnienia, bowiem w kolejnych latach do 2014 roku wymiar będzie stopniowo wydłużany. W 2010 i 2011 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 2 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 3 tygodnie w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka w czasie jednego porodu. Z dniem 1 stycznia 2012 zostanie podwojony dotychczasowy wymiar urlopu, który będzie obowiązywał do 31 grudnia 2013. Zatem w latach 2012 i 2013 będzie wynosić 4 tygodnie, jeśli przy porodzie urodzi się jedno dziecko oraz 6 tygodni, jeśli urodzi się więcej niż jedno. Od 2014 będzie przysługiwał docelowy wymiar urlopu i będzie wynosił odpowiednio 6 i 8 tygodni.

Należy pamiętać, że dodatkowy urlop udzielany jest jednorazowo – nie ma możliwości dzielenia na części. Udzielany jest w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Co istotne, przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, tak więc do dni urlopu wliczane są dni wolne od pracy.

Zobacz też: Czy możną łączyć urlop macierzyński z wykonywaniem pracy?

Co zrobić, aby móc skorzystać z wydłużonego urlopu na przełomie 2011 i 2012?

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego o zwiększonym wymiarze mogą skorzystać jedynie pracownicy przebywający 1 stycznia 2012 roku na podstawowym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze przydzielonym na rok 2011. W tym celu pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek w terminie nie krótszym niż 3 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z części urlopu w wymiarze stanowiącym różnicę między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Pani Dominika urodziła jedno dziecko we wrześniu 2011, tym samym zyskała prawo do 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. Zatem w styczniu 2012 będzie nadal przebywała na tego rodzaju urlopie – dzięki temu będzie mogła skorzystać wydłużonego wymiaru 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Warto podkreślić, że pracownik korzystający ze zwykłego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Dodatkowo objęty jest ochroną – pracodawca nie może w tym czasie rozwiązać umowy z pracownikiem.

Redakcja poleca

REKLAMA