Wypowiedzenie umowy o pracę to pisemna forma oświadczenia woli zakończenia współpracy. Może zostać zastosowana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Jej efektem jest ustanie stosunku pracy. Rozwiązanie umowy następuje po upłynięciu okresu czasu, który został wskazany w umowie. W innym wypadku, regulują go przepisy kodeksu pracy. Mowa o tak zwanym okresie wypowiedzenia. Jak liczy się okres wypowiedzenia? Jak to jest w przypadku poszczególnych umów? Ile trzeba przepracować po złożeniu wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia a rodzaj umowy
Długość okresu wypowiedzenia umowy pracę uzależniona jest od: rodzaju umowy o pracę, czasu na który umowa została zawarta oraz stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. W zależności od tego, czy wypowiedzenie dotyczy umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, na zastępstwo czy na okres próbny, mamy do czynienia z różnymi okresami wypowiedzenia.
Umowa na okres próbny
- 3 dni, jeśli umowa została zawarta na krócej niż 2 tygodnie;
- 7 dni, jeśli umowa została zawarta na dłużej niż 2 tygodnie;
- 14 dni, jeśli umowa została zawarta na 3 miesiące.
Umowa na zastępstwo
- 3 dni.
Umowa na czas określony i nieokreślony
- 2 tygodnie, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, nie ma obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia. Jest to natomiast konieczne, kiedy wypowiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony.
Czy urlop wychowawczy jest płatny?
Obliczanie okresu wypowiedzenia
Zasady liczenia okresu wypowiedzenia są uzależnione od tego, czy okres wypowiedzenia jest liczony w miesiącach, tygodniach czy dniach.
Miesiące
Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach liczy się od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie.
Przykład: Pracownik złożył wypowiedzenie 5 maja. Obowiązują go 3 miesiące okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że jego okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 czerwca, a kończy 31 sierpnia.
Tygodnie
Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach liczy się od pierwszej niedzieli wypadającej po dniu złożenia wypowiedzenia. Oznacza to, że rozpoczyna się w tygodniu następującym po złożeniu wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się w sobotę po upływie 2 pełnych tygodni.
Przykład: Pracodawca wypowiedział umowę w poniedziałek 2 kwietnia. Okres wypowiedzenia rozpoczyna się wówczas w niedzielę 8 kwietnia i trwa do soboty 21 kwietnia.
Dni
Okres wypowiedzenia liczony w dniach rozpoczyna się w dniu następującym po złożeniu wypowiedzenia. Nie uwzględnia się dni świątecznych i niedziel. Sobota, jeśli nie jest świętem państwowym, jest uznawana za dzień roboczy.
Przykład: Pracownik, którego obowiązują 3 dni okresu wypowiedzenia, składa pismo w poniedziałek. Jego ostatnim dniem pracy będzie czwartek.
Przeczytaj:
Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?