Jak dbać o kręgosłup w pracy - porady

ból kręgosłupa, kobieta, praca, biuro, komputer, praca za biurkiem, zdrowie fot. Fotolia
Praca za biurkiem sprzyja dolegliwościom kręgosłupa - dowiedz się, jak im zapobiec!
Weronika Kwaśniak / 23.10.2013 10:42
ból kręgosłupa, kobieta, praca, biuro, komputer, praca za biurkiem, zdrowie fot. Fotolia

Siedzący tryb życia sprawia, że nasz układ kostny jest obciążony. Tzw. praca za biurkiem jest więc wyjątkowo niekorzystna dla kręgosłupa. Jeśli spędzasz większość dnia siedząc, ten problem prędzej czy później zacznie cię dotyczyć.
Dla naszych dalekich przodków pozycja siedząca była nienaturalna - większość czasu spędzali przecież polując lub chodząc. Organizm człowieka nie jest więc przystosowany do wielu godzin spędzanych za biurkiem i odwdzięcza się nam bólami pleców, obrzękami nóg i innymi tego typu dolegliwościami.
Kłopoty z kręgosłupem stały się bardzo powszechnym zjawiskiem. Jak zapobiec problemom z kręgosłupem i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią? Istnieje kilka prostych zasad, które dla twoich pleców mogą okazać się zbawienne!

Zasady dbania o kręgosłup w pracy

 • Korzystaj z krótkich, kilkuminutowych przerw. Nie muszą one trwać zbyt długo, czasami wystarczy na chwilę wstać zza biurka. Jeśli możesz, przejdź parę kroków - samo pójście do toalety lub zrobienie sobie herbaty może pomóc! Już dzięki krótkiemu spacerowi po korytarzu twój kręgosłup będzie odciążony.
 • Nie zakładaj nogi na nogę, kiedy siedzisz.
 • Zadbaj, aby twoje krzesło było dobrze wyprofilowane. Jeśli w swoim miejscu pracy masz na to wpływ, zadbaj o wygodne siedzenie - unikniesz bólu kręgosłupa.
 • Ustaw odpowiednio ekran komputera, aby zadbać o odcinek szyjny. Monitor nie może być ustawiony na skos ani zbyt wysoko, ponieważ będzie to wymuszało niewygodną pozycję. Lekkie zadzieranie głowy, aby patrzeć w monitor, pozornie wydaje się nam niewinne... Może jednak prowadzić do sporych problemów z kręgami szyjnymi.
  Pamiętaj, że ekran komputera powinien znajdować się dokładnie na wysokości twojej twarzy!
 • Pamiętaj o właściwej pozycji w czasie siedzenia za biurkiem! To główny sposób walki z bólem kręgosłupa. Plecy powinny być wyprostowane i oparte o krzesło na całej wysokości, a szczególnie w części lędźwiowej. Z kolei przedramiona należy opierać na podłokietnikach na wysokości blatu, a nadgarstki na blacie.
  Garbienie się i podpieranie ręką brody jest dla kręgosłupa naprawdę niewygodne! Nogi powinny być ugięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy muszą dotykać podłogi całą swoją powierzchnią - zwróć więc uwagę na to, aby nie wisiały w powietrzu.
 • Wykonaj również proste ćwiczenia kojące ból pleców, aby dodatkowo zadbać o kondycję swojego kręgosłupa.
 • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej - jeśli poza godzinami pracy zapewnisz swojemu kręgosłupowi odpowiednią dawkę ruchu, istnieje duża szansa, że ominą cię wszelkie dolegliwości oraz bóle pleców!

Redakcja poleca

REKLAMA