Gdy dowiesz się o ciąży po rozwiązaniu umowy

Dzieci kobiet chorych na cukrzycę są czterokrotnie częściej narażone na wystąpienie wad wrodzonych fot. Fotolia
Pracodawca rozwiązał z tobą umowę o pracę, ale w momencie zwolnienia byłaś w ciąży, o której wtedy jeszcze nie wiedziałaś? Co zrobić w takiej sytuacji?
/ 06.06.2018 15:54
Dzieci kobiet chorych na cukrzycę są czterokrotnie częściej narażone na wystąpienie wad wrodzonych fot. Fotolia

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie ciąży jest niezgodne z przepisami prawa. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim. Pracownica w ciąży ma zapewnioną przez prawo pracy szczególną ochronę, także w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wynika to ze szczególnej troski ustawodawcy o godziwy byt materialny i komfort psychiczny przyszłej mamy.

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży oraz podczas urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Zobacz także: Ciąża a wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może także rozwiązać umowy o pracę, gdy zaszłaś w ciążę w okresie wypowiedzenia. Jeśli o ciąży dowiedziałaś się już po rozwiązania stosunku pracy, a zaszłaś w nią w okresie wypowiedzenia, możesz zażądać od pracodawcy uznana tej czynności za bezskuteczną. Wystarczy, że przedstawisz stosowne zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (najpóźniej w ostatnim dniu), byłaś w ciąży.

Aby uchylić porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę, powinnaś złożyć oświadczenie, że wycofujesz swoją decyzję odnośnie zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy i domagasz się przywrócenia stosunku pracy. W ten sposób wypowiedzenie traci swoją moc i stosunek pracy trwa nadal.

Zobacz także:
Ciąża tydzień po tygodniu - kalendarz ciąży na Mamotoja.pl!
Ciąża a wypowiedzenie umowy o pracę
Kiedy powiadomić pracodawcę o ciąży?

Redakcja poleca

REKLAMA