Kiedy?
Jeśli urodziłaś się przed 1.01.1949 roku, możesz przejść na wcześniejszą emeryturę, o ile masz ukończone 55 lat i staż pracy nie krótszy niż 30 lat (okresy składkowe i nieskładkowe) lub 20 lat, gdy zostałaś uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Ponadto powinnaś mieć ubezpieczenie pracownicze opłacane bezpośrednio przed przejściem na emeryturę oraz być zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez przynajmniej pół roku w okresie dwóch lat przed złożeniem wniosku o przejście na wcześniejszą emeryturę.
Na wcześniejszą emeryturę możesz też przejść, jeśli pracowałaś w jednym z zawodów uprzywilejowanych, których listę możesz znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.) lub na stronach internetowych serwisów prawnych i gospodarczych.
Podatek
Ponieważ wypłata dużej sumy pieniędzy może być częścią odprawy, pamiętaj, że musisz zapłacić od niej podatek, przez co suma może radykalnie się zmniejszyć. Odprawa może spowodować, że wpadniesz w wyższy próg podatkowy. Dlatego możesz poprosić, aby tę sumę rozłożono na kilka wypłat, dzięki czemu unikniesz nagłego skoku w dochodach. Porozmawiaj z doradcą podatkowym i prawnikiem, zanim podpiszesz umowę. Rozważ z nimi różne opcje. Nie chciałabyś, żeby Twoja odprawa była dla Ciebie większym kłopotem niż pożytkiem.
Porozmawiaj
Właściwy czas, w którym powinnaś zgłosić się do szefostwa, będzie zależał od tego, w jakiej sytuacji jest firma i jak bardzo napięta panuje w niej atmosfera. Kierując się zdrowym rozsądkiem, dokonaj oceny środowiska pracy. Być może najlepszym wyjściem będzie podejść do szefa w jakichś nieformalnych okolicznościach i zapytać, do kogo powinnaś się zwrócić. Potem ustal termin spotkania, dając sobie co najmniej jeden dzień, żeby uporządkować myśli.
Prośba o spotkanie w najbliższych dniach da Ci więcej czasu na przemyślenie sytuacji, zanim wszyscy inni zaczną się denerwować: „Zdaję sobie sprawę, że dopiero poinformowaliście nas o przejęciu firmy i że cały proces potrwa kilka miesięcy, ale czy moglibyśmy spotkać się jutro? Jako starszy specjalista do spraw marketingu chciałabym wiedzieć, jakie mam możliwości, zwłaszcza że moi współpracownicy i podwładni zaczynają przychodzić do mnie po poradę i informacje”.
Zobacz też: Jak poprosić o odprawę?
Opieka zdrowotna
Nie przegap korzyści związanych z opieką zdrowotną. W niektórych okolicznościach, na przykład wtedy, kiedy odchodzisz z pracy dobrowolnie lub zostajesz zwolniona, masz prawo do korzystania przez określony czas z ubezpieczenia zdrowotnego.
Inne korzyści
Targuj się o inne korzyści. Możesz zapytać o program przekwalifikowania, który pomoże Ci znaleźć nową posadę, o zaległą wypłatę pieniędzy za chorobowe i niewykorzystany urlop, a nawet o rekompensatę za koszty utrzymania, jeśli niedawno Cię przeniesiono.
Zobacz też: Kiedy zagrozić odejściem z pracy?
Pozostałe kwestie
Napisz swoje pytania i poproś o pisemną odpowiedź. Zachowaj kopie tych pism i wszystkich innych dokumentów oraz e-maili dotyczących odejścia z firmy.
Poproś o powiadomienie w razie, gdyby wprowadzono jakieś ulepszenia do programu odpraw (np. w przypadku zwolnień grupowych). Biorąc pod uwagę wyzwania ze strony prawnej, jest mało prawdopodobne, aby je wprowadzono, ale jeśli nie zapytasz, pracodawca nie ma obowiązku informować Cię o zmianach na lepsze. Jeśli nie zapytasz, dostaniesz mniej korzystny pakiet.
Jeśli chcesz poszukać nowej pracy w tej samej branży, upewnij się, że nie ma w umowie o odprawie klauzuli o zakazie konkurencji. Jeśli jest i nie możesz jej negocjować, będziesz musiała porozmawiać z prawnikiem albo pomyśleć o pracy w innej dziedzinie.
Pamiętaj o wszelkich pożyczkach, jakie zaciągnęłaś w firmie, na przykład o pożyczce w ramach planu emerytalnego, ponieważ obciążą one Twoje konto, kiedy odejdziesz. Możesz poprosić, aby spłacono te długi w ramach programu odprawy.
Miej na uwadze ostateczne terminy, zwłaszcza że zazwyczaj są one skrupulatnie przestrzegane. Jeśli jednak masz wątpliwości lub czujesz się niekomfortowo z jakimś zapisem w umowie, nie śpiesz się w podpisywaniu wszystkiego, co Ci podetkną pod nos, bo możesz na tym stracić. Skorzystaj z pomocy prawnika i doradcy podatkowego.
Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, aby negocjować ze skromnością. Bądź przygotowana na to, że Twoje prośby zostaną odrzucone, a także na kompromis. Pozbądź się emocji i nie bierz niczego do siebie. Zacznij rozmowy ze spokojem i skup się na tym, czego chcesz, ale weź pod uwagę, jaki jest najlepszy dostępny dla Ciebie wariant odprawy.
Fragment pochodzi z książki „Niezbędnik kobiety sukcesu. Jak skutecznie walczyć o awans i pieniądze” autorstwa Tory Johnson i Robyn Spizman (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.