Dotacje unijne - najważniejsze fakty o Funduszach Europejskich

Dotacje unijne fot. Fotolia
Wciąż zastanawiasz się nad skorzystaniem z unijnego wsparcia? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska / 10.07.2015 06:02
Dotacje unijne fot. Fotolia

Nie czekaj na cudowne zrządzenie losu, lecz działaj. Fundusze Europejskie pomogą ci w realizacji życiowych planów - pisze Diana Ożarowska-Sady na łamach „Przyjaciółki” podsumowując cykl „Polki Europejki” .

Na zakończenie cyklu redakcja przeprowadziła rozmowę z ekspertem, Magdaleną Okulską, specjalistką ds. funduszy europejskich w Centralnym Punkcie Informacyjnym.
Oto najważniejsze rady ekspertki:

1. Dzięki funduszom europejskim zyskać mogą wszyscy

Unijne wsparcie może dotyczyć zarówno dużego przedsięwzięcia, takiego jak np. budowy autostrad jak poszczególnym osobom znalezienie pracy, podnosić czy zmieniać ich zawodowe kwalifikacje albo umożliwiać założenie działalności gospodarczej. Szczególnie wiele opcji przewidzianych jest dla ludzi zagrożonych wykluczeniem zawodowym i od dłuższego czasu bezrobotnych – zarówno tych młodych (do 29 roku życia), jak i tych w wieku 50+.

2. Unijne wsparcie to nie tylko dotacje

Możliwe jest uzyskanie atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki (niżej niż te komercyjne), dostępne są kursy i szkolenia zawodowe, a nawet podyplomowe studia, ułatwiające znalezienie zatrudnienia. W ramach pomocy unijnej prowadzone jest doradztwo zawodowe, praktyki, staże oraz podlegające dofinansowaniu nowe wakaty.

3. Każdy pomysł jest inny, trzeba go rozpatrywać indywidualnie

Magdalena Okulska zachęca do zastanowienia się nad swoimi umiejętnościami i możliwościami. Warto stworzyć plan, który je wykorzysta. Gotowy już pomysł warto przedstawić specjaliście z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE). Podpowie on, na jakie konkretnie rodzaje unijnego wsparcia można liczyć przy realizacji danej inwestycji czy rozwoju swojej drogi zawodowej .

4. Termin wystąpienia z wnioskiem zależy od rodzaju wsparcia

Na przykład pożyczki udzielane są stale, dotacje zaś w określonych ramach czasowych. Podobnie kursy i szkolenia. Informacje o obowiązujących terminach można uzyskać w PIFE,  w serwisach poszczególnych programów oraz dzięki wyszukiwarce na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

5. Jeżeli  nie uda się dostać dotacji można wystartować ponownie

Warto też rozważyć inne formy wsparcia, choćby pożyczkę. Przede wszystkim jednak trzeba ponownie dobrze przeanalizować swój pomysł i potrzeby. Jest na to czas, bo unijne środki będą wydatkowane przez kilka najbliższych lat.
Autor: Diana Ożarowska-Sady
Rozmowa z ekspertem w cyklu „Polki Europejki” powstała w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Polecamy również: