Nowe fundusze europejskie - jak z nich korzystać

Nowe fundusze europejskie - jak z nich korzystać fot. Fotolia
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat unijnego wsparcia, przeczytaj nasz krótki przewodnik.
Milena Oszczepalińska / 02.03.2015 14:55
Nowe fundusze europejskie - jak z nich korzystać fot. Fotolia
Z nowego budżetu unijnego Polska otrzymała 82,5 mld euro. Zostaną z nich zrealizowane m.in. duże projekty (np. budowa autostrad i wsparcie kolei). Ale spora część będzie rozdysponowana wśród firm oraz osób, które mają problemy na rynku pracy. To doskonała okazja, by wiele
z nas mogło na lepsze odmienić swoje życie.

W tabeli poniżej znajdziesz krótki zarys wybranych programów, w ramach których można ubiegać się o unijne wsparcie. O tym, jak to konkretnie zrobić, będziemy Cię informować w kolejnych odcinkach cyklu „Polki Europejki”.

Dostępne programy:

Wiedza Edukacja Rozwój

Jednymi z adresatów są osoby, które nie ukończyły 29. roku życia. Program ma im pomóc w określeniu ścieżki zawodowej; subsydiuje szkolenia, staże i praktyki, pozwala uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jesteś młoda, dynamiczna i chcesz poprawić swoją sytuację na rynku pracy? To szansa dla ciebie!

Inteligentny Rozwój

Dobra propozycja dla pań, które stawiają na karierę naukową i biznesową. Program wspiera badania, rozwój nowych technologii i działania podnoszące konkurencyjność firm (zwłaszcza we współpracy z jednostkami naukowymi). Docelowo ma zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki i udział sektora prywatnego w finansowaniu badań i rozwoju.

Rozwój Polski Wschodniej

Jeśli mieszkasz na wschodzie Polski i masz pomysł na innowacyjny biznes albo prowadzisz go i chcesz zaistnieć za granicą, zainteresuj się funduszami w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej (jest on realizowany w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim).

Polska Cyfrowa

Program ten ma zapewnić nam dobry, powszechny dostęp do Internetu, a także aplikacji i usług. Dzięki cyfryzacji będzie można bez wychodzenia z domu czy pracy np. załatwiać sprawy urzędowe. Beneficjentami w tym przypadku są jednostki administracji rządowej, sądy i jednostki prokuratury, ale na ich działaniach skorzystać możemy wszyscy.

Programy Regionalne (RPO)

Województwa mają osobną pulę środków, aby wspierać przedsiębiorczość i innowacyjność, walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Jeśli więc myślisz o założeniu firmy, prowadzisz ją i planujesz zainwestować w nowoczesne rozwiązania albo jesteś zdeterminowana, by zdobyć nowe umiejętności lub zawód, zainteresuj się programem regionalnym.

Gdzie można znaleźć informacje na temat wsparcia ze środków unijnych 2014-2020?

  • na stronie: FunduszeEuropejskie.gov.pl
Tam również znajdziesz adresy i telefony do wszystkich punktów informacyjnych, działających w całej Polsce.
  • telefonicznie:
Możesz zadzwonić do Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Warszawie. Udziela on bezpłatnych konsultacji pod numerami:
22 626 06 32,
22 626 06 33,
22 745 05 46,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej: punktinformacyjny@cpe.gov.pl

Skąd pomysł na cykl "Polki Europejki"?

Cykl “Polki Europejki” powstał w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
tekst: Igor Lagenda