Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową mogliby mieć nawet 15 tygodni urlopu.
Spis treści:
- Urlop macierzyński
- Kto skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
- Ile wyniesie dodatkowy urlop macierzyński?
Urlop macierzyński
Obecnie urlop macierzyński jest taki sam dla wszystkich rodziców. Standardowo wynosi on 20 tygodni, a urlop rodzicielski to dodatkowe 32 tygodnie.
Nowe przepisy mają na celu wydłużenie tego okresu w przypadku dzieci urodzonych przed terminem, co uwzględniałoby szczególne potrzeby związane z opieką nad wcześniakami. Miałby być wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, na wniosek, nieobowiązkowo i byłby on pełni płatny, informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Kto skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie rodzicom dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową nieprzekraczającą 1000 gramów. Obejmie ono także rodziców dzieci urodzonych między 28. a 36. tygodniem ciąży, których waga przy urodzeniu wynosiła więcej niż 1000 gramów.
Kolejną grupą uprawnionych będą rodzice dzieci urodzonych po 36. tygodniu ciąży, jeśli dziecko wymaga hospitalizacji przez co najmniej 5 dni od momentu narodzin do 8. tygodnia po porodzie.
W przypadku hospitalizacji dziecka dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego będzie przyznawany za każdy tydzień, w którym dziecko przebywa w szpitalu, od 5. dnia po porodzie do końca 8. tygodnia.
Warunkiem przyznania tego urlopu jest ciągły pobyt dziecka w szpitalu przez przynajmniej dwa dni w okresie między 5. a 28. dniem od narodzin.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że te regulacje dotyczą zarówno biologicznych rodziców, jak i prawnych opiekunów, rodziców zastępczych oraz adopcyjnych, zapewniając wsparcie w trudnych przypadkach wymagających intensywnej opieki zdrowotnej nad noworodkami.
Ile wyniesie dodatkowy urlop macierzyński?
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie będzie uzależniony od długości hospitalizacji dziecka.
- W przypadku dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 1000 gramów, rodzicom przysługiwać będzie dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu - maksymalnie 15 tygodni po porodzie.
- Dla dzieci urodzonych po 28. tygodniu, ale przed 36. tygodniem ciąży, z masą urodzeniową przekraczającą 1000 gramów, dodatkowy urlop będzie wynosił tydzień za każdy tydzień hospitalizacji do upływu 8 tygodni od porodu, jednak maksymalnie do 8 tygodni.
- Rodzice dzieci urodzonych po 36. tygodniu ciąży, które wymagają hospitalizacji od 5. dnia po porodzie do 8. tygodnia życia, będą mieli prawo do dodatkowego urlopu na podobnych zasadach. Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie, przysługuje dodatkowy tydzień urlopu, przy założeniu, że hospitalizacja trwa co najmniej dwa dni.
Przy naliczaniu dodatkowego urlopu, okresy hospitalizacji do 8. lub 15. tygodnia życia dziecka będą sumowane, a niepełne tygodnie zaokrąglane do pełnego tygodnia. Regulacje te przewidują również możliwość przerw między kolejnymi hospitalizacjami.
Projekt zakłada, że zmiany wejdą w życie od października.
Czytaj także:
Możesz mieć nawet 35 dni urlopu w ciągu roku. Te przepisy już obowiązują
Gorączka u dziecka pojawia się i znika. Wiedza o możliwych przyczynach może uratować życie
800 plus i Dobry Start już nie dla każdego dziecka. Zmiany od lipca, jest oficjalna decyzja prezydenta