Czy warto aktywizować się w trakcie studiów?

Praktyka ułatwia uzyskanie doświadczenia i nabycia umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy. fot. Fotolia
Dla większości studentów najważniejszym jest by studia dały im wiedzę, umiejętności umożliwiające rozwój zawodowy oraz gwarantowały poczucie stabilizacji na rynku pracy. Jednak w dzisiejszych czasach same studia to jeszcze za mało, aby pewnie wkroczyć na rynek pracy. Potrzebne jest doświadczenie zawodowe.
/ 27.10.2011 12:19
Praktyka ułatwia uzyskanie doświadczenia i nabycia umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy. fot. Fotolia

Centrum Karier

Na większości dobrych uczelni funkcjonują Centra Karier, które dzięki współpracy z pracodawcami i samorządami oferują studentom i absolwentom uczelni staże i praktyki oraz kursy umiejętności poruszania się po rynku pracy lub rozwoju kompetencji psychospołecznych. W Collegium Civitas studenci od pierwszego roku muszą być w stałym kontakcie z Centrum Karier. Dzięki konkursom organizowanym przez Centrum Karier we współpracy z pracodawcami mają szansę na udział w płatnych stażach, spotkaniach z pracodawcami podczas których mogą poznać ich wymagania.

Polecamy: Czego warto uczyć się poza studiami?

Praktyki, staże

Każdy student wie, że praktyki przewidziane podczas studiów są obowiązkowe, ale czy warto zrobić coś ponadto? Oczywiście, że tak. Wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń o pracę, by przekonać się, że większość pracodawców poszukuje pracowników z doświadczeniem zawodowym. A gdzie student może zdobyć takie doświadczenie jak nie podczas praktyki czy też stażu? Większość studentów nie jest w stanie pogodzić pracy zawodowej ze studiami i właśnie dlatego praktykę traktują jako możliwość poznania rynku pracy i własnej drogi zawodowej.

Dodatkowe zajęcia

Praktyki, staż  czy wolontariat  dają szansę sprawdzić czy dany charakter pracy spełnia nasze oczekiwania, wcześniej ustalone priorytety i cele zawodowe. Podczas praktyki studenci mogą wykorzystać wiedzę teoretyczną zdobytą podczas studiów i dokładniej poznać mechanizmy swojej przyszłej pracy zawodowej.

Pracodawcy zwracają uwagę analizując dokumenty aplikacyjne czy studenci podczas studiów zdobywali nowe doświadczenia, poszukiwali dróg rozwoju np. przez udział w kołach naukowych czy też projektach badawczych.

Studenci poprzez udział w dodatkowych zajęciach, praktykach takich jak np. organizacja Forum Ekonomicznego w Krynicy– Zdrój mają możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami świata dyplomacji, biznesu, sztuki i mediów. Każde dodatkowe doświadczenie, nawet jeżeli będzie to tylko archiwizowanie dokumentów uczy przyszłych pracowników m.in. organizacji czasu, odpowiedzialności, umiejętności radzenia sobie ze stresem a tych umiejętności oczekują od przyszłych pracowników pracodawcy.

Praktyka ma właśnie na celu ułatwienie uzyskania doświadczenia i nabycia umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Dla przyszłego pracodawcy udział w wolontariacie, praktyce może świadczyć o wysokim poziomie zaangażowania i motywacji danego kandydata. Jedną z największych zalet takiej formy zdobywania doświadczenia jest to, że pracodawcy często po zakończeniu praktyki zatrudniają praktykantów! Jeżeli tylko studenci okażą się rzetelni i godni zaufania mają szansę na etat. Warto poświęcić swój wolny czas na własny rozwój.

Zobacz także: W jakiej formie zdobywać szersze wykształcenie?