Czy pracodawca może rozwiązać umowę która dopiero została zawarta

Czy pracodawca może rozwiązać umowę która dopiero została zawarta fot. Fotolia
Sprawdź, jak stanowi polskie prawo.
Milena Oszczepalińska / 12.02.2016 06:36
Czy pracodawca może rozwiązać umowę która dopiero została zawarta fot. Fotolia

Umowa o pracę, jeśli została zawarta na okres próbny, nie musi wcale trwać całego przewidzianego okresu, jeśli pracodawca zauważy, że pracownik zupełnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Czy jednak może wypowiedzieć ją tuż po zawarciu? Podpowiadamy, jak rozstrzyga tę kwestię polskie prawo.

Umowa na okres próbny, czyli jaki?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, czym jest umowa na okres próbny. Nie jest to umowa na czas określony, czyli nie czas jej trwania jest tu decydujący. Takie umowy zawiera się bardzo często po to, by zarówno pracownik, jak i pracodawca przekonali się, wypróbowali, jak będzie układała się między nimi współpraca. Zasadniczą cechą takiej umowy jest zatem próba, jaka ma się dokonać. 

Czy pracodawca może rozwiązać umowę która dopiero została zawarta?

Ponieważ umowę na czas próbny zawiera się właśnie na próbę, nie można wypowiedzieć jej bez dokonania tej próby. Pracodawca, który tuż po podpisaniu takiej umowy rozmyśli się i zechce ją natychmiast wypowiedzieć, łamie w ten sposób prawo. Mimo że nie ma jasnych ustaleń, ile czasu musi trwać taka umowa, aby mogła być rozwiązana, warto kierować się w tej kwestii zdrowym rozsądkiem. Zawieranie umowy na okres próbny bez możliwości dokonania tej próby nie jest działaniem rozsądnym i przemyślanym. 

Sprawdź też inne porady na temat pracy:

Redakcja poleca

REKLAMA