Ci pracownicy niedawno dostali podwyżki. Mimo to chętnych do pracy brakuje

Ci pracownicy niedawno dostali podwyżki. Mimo to chętnych do pracy brakuje fot. Adobe Stock, khunkornStudio
Niemal połowa wakatów w urzędach jest nieobsadzona. Nawet tegoroczne spore podwyżki nie zachęciły potencjalnych kandydatów. Chętnych do pracy w urzędach brakuje, a ci, który się zgłaszają, często nie mają odpowiednich kwalifikacji. Czy łatwo zostać urzędnikiem? Ile zarabia urzędnik?
/ 21.08.2024 14:53
Ci pracownicy niedawno dostali podwyżki. Mimo to chętnych do pracy brakuje fot. Adobe Stock, khunkornStudio

Brakuje chętnych do pracy w urzędach.

Spis treści:

  1.  Podwyżki wynagrodzeń w urzędach
  2. Zgłaszają się coraz słabsi
  3. Ile zarabia urzędnik?

Podwyżki wynagrodzeń w urzędach

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, szefowie urzędów liczyli na to, że tegoroczne 20-proc. podwyżki w administracji rządowej i nieco niższe w samorządach zachęcą kandydatów do starania się o pracę w urzędzie.

Niestety, jak wskazuje dziennik, od kilku lat w administracji rządowej nierozstrzygniętych zostało około 50 proc. konkursów.

Zdaniem ekspertów, problemów by nie było, gdyby zarobki w urzędach wzrastały systematycznie, a nie jednorazowo.

Niestety, według założeń makroekonomicznych do budżetu na 2025 r. podwyżka płac w budżetówce ma wynieść zaledwie 4,1 proc. Minister finansów przekonuje, że ten wskaźnik wskutek negocjacji ze związkami nieco jeszcze wzrośnie. Szczegóły mamy poznać pod koniec sierpnia

– podaje DGP.

Zgłaszają się coraz słabsi

Problemem są również kwalifikacje osób, które starają się o pracę w urzędzie. Jak wskazuje na łamach dziennika Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, członek Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i współautor reformy administracyjnej, do urzędów trafiają coraz słabsi kandydaci.

Główne wymagania do pracy w urzędzie to wykształcenie wyższe (często kierunkowe, choć można znaleźć również oferty z wykształceniem średnim), znajomość przepisów prawa – w ogłoszeniu zazwyczaj podane są konkretne ustawy, niekaralność oraz wysoki poziom umiejętności społecznych. W ofertach często pojawia się również konkretny staż pracy.

Ile zarabia urzędnik?

Praca w urzędzie jest uznawana za stosunkowo stabilną – zwykle standardem jest umowa o pracę, stałe godziny pracy (choć zdarzają się nadgodziny) i rzadkie redukcje etatów. Oprócz tego urzędnicy mogą liczyć na różne dodatki.

Ile zarabia urzędnik? Jak wynika z danych GUS za 2022 rok, przeciętne wynagrodzenie urzędnika w administracji samorządu terytorialnego wynosiło 6412 zł brutto.

Czytaj także:
Pokolenie Z zmorą dla urzędów pracy. Ciągle szukają, bo może być lepiej
Pierwszy taki urząd w Polsce. Tam wprowadzono 35-godzinny tydzień pracy
Chcieli nadać dziecku nietypowe imię. Tak nietypowe, że zostali wyproszeni z urzędu

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA