kobieta w pracy fot. Fotolia

Praca - czego nie będą tolerować twoi współpracownicy

Zobacz, co drażni nas w pracy i nie powielaj tych zachowań!
kobieta w pracy fot. Fotolia
Etykieta to nie tylko abstrakcyjne pojęcie, które łączymy jedynie z dworami królewskimi czy elitami. Wszędzie przecież występują pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać, aby nie wyjść na osobę niekulturalną. W pracy również występuje grupa niepisanych praw i obowiązków. Jeśli łamiemy któreś z nich, nasi współpracownicy mogą to odebrać jako faux pas. Poznaj 5 zachowań, które moją zdenerwować twoich kolegów z pracy.

1. Prywatne rozmowy telefoniczne

Wibracje telefonu czy dźwięk oznaczający przyjście SMSa może wytrącić z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę na świecie. Już sam fakt, że w czasie godzin pracy zajmujesz się rozmowami, może wywołać niezadowolenie, a nawet oburzenie wśród innych pracowników, którzy skrzętnie wykonują swoje obowiązki. Postaraj się wyłączyć dźwięki i wibracje w telefonie, albo przynajmniej je wycisz. Wszystkie prywatne rozmowy wykonuj po pracy, a jeśli sprawa jest bardzo pilna, wyjdź na korytarz, albo w jakieś ustronne miejsce.

2. Jedzenie przy biurku

Jeśli zdarza ci się jeść śniadanie czy obiad przy biurku, to musisz wiedzieć, że jest to zachowanie nietolerowane przez innych pracowników. Zapach twojego dania (na przykład smażonego mięsa, cebuli, warzyw czy przypraw) może rozpraszać, albo irytować innych. W pracy zapewne masz kafeterię, albo wspólny aneks kuchenny. Postaraj się tam jadać posiłki.

3. Opowiadanie o sobie

Jesteś typem ekscentryka i masz manię opowiadania o sobie? Zostaw ten zwyczaj w domu dla swojej rodziny i przyjaciół. Uwierz, że w pracy niewiele osób obchodzi to, co jadłaś wczoraj na śniadanie i dlaczego kot twojej ciotki ze strony taty uwielbia spać na zielonym kocyku. W biurze rozmawiaj o tematach zawodowych.

4. Słuchanie głośnej muzyki

Wiele osób twierdzi, że dużo przyjemniej pracuje się im przy muzyce. Niedopuszczalnym zachowaniem jest jednak głośne słuchanie radia. Weź pod uwagę to, że twoi koledzy mogą nie lubić takiego rodzaju muzyki jak ty, albo po prostu nie będą w stanie się skupić, jeśli rozpraszać ich będą dźwięki z odtwarzacza. Koniecznie załóż słuchawki i wyposaż się w ogromna dawkę empatii. To naprawdę popłaca!

5. Niesmaczne żarty albo chamskie odzywki

Ogranicz zgryźliwe uwagi do minimum. Jeśli twoi koledzy z pracy zaczną postrzegać ciebie jako zimną zołzę, albo głupiutką dziewczynę, stracisz ich szacunek, co może wpłynąć na twoje samopoczucie.

Zobacz więcej:

Czy warto mieć szefa wśród znajomych na Facebooku? Tematy tabu w pracy! Czy można zawrzeć umowę zlecenie na czas nieokreślony?