Brak zwrotu podatku

kobieta, podatki, zwroty fot. Panthermedia
Co robić, gdzy Urząd Skarbowy nie zwrócił Ci jeszcze zaległego podatku?
/ 24.07.2013 14:29
kobieta, podatki, zwroty fot. Panthermedia
W końcu kwietnia ub. roku przesłałam listem poleconym deklarację podatkową, w której wykazałam kwotę do zwrotu na moje konto bankowe. To już tyle czasu, a ja nie otrzymałam jeszcze pieniędzy z urzędu skarbowego.
Co powinnam zrobić?
Olga Z., Ostróda

W przypadku braku zwrotu podatku przede wszystkim powinna się Pani telefonicznie lub osobiście skontaktować ze swoim urzędem i wyjaśnić przyczynę spóźnienia. Urząd ma bowiem na zwrot nadpłaty w podatku dochodowym maksymalnie 3 miesiące, liczone od dnia złożenia zeznania. W Pani przypadku termin ten minął po tym terminie. Może się okazać np., że podała Pani nieprawidłowy numer konta albo list w ogóle nie dotarł do urzędu. Dobrze, że wysłała Pani zeznanie za potwierdzeniem odbioru, bo ma Pani dowód nadania listu.

Może też zdarzyć się, że urząd zaliczył nadpłatę na poczet ewentualnych zaległości podatkowych z lat wcześniejszych albo np. niezapłaconych mandatów. W takim wypadku powinien jednak przesłać Pani odpowiednio postanowienie, na które przysługuje zażalenie, albo powiadomienie o zajęciu nadpłaty. Jeżeli nic takiego nie miało miejsca, a Pani nie korygowała później swojego zeznania (wtedy termin zwrotu się wydłuża), urząd będzie musiał oddać nadpłatę wraz z odsetkami za zwłokę, które wynoszą w ostatnim okresie ok. 13 proc. rocznie.

Polki o pracy - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA