Niedawno ten przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, uznając go za niezgodny z konstytucją. Ale uwaga – osoby, które już wykupiły mieszkania, nie muszą się obawiać, że transakcja zostanie unieważniona. Wyrok Trybunału nie działa wstecz. Co więcej, zgodnie z nim do końca roku nadal obowiązują preferencyjne ceny. Jeśli więc nie zdążyłaś wykupić mieszkania, zrób to czym prędzej, a będziesz potraktowana na starych zasadach.
Prosta instrukcja
Idź do spółdzielni, tam dostaniesz formularz wniosku. Możesz też napisać go sama. Podajesz w nim:
- adres zamieszkania,
- numer PESEL,
- nazwę i adres spółdzielni, do której kierujesz wniosek.
Treść pisma powinna zawierać prośbę o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność. Podaj też podstawę prawną, która ci na to pozwala – jest to ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszk. (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm. w brzmieniu nadanym przez ustawę z 14.06.2007 r. DzU nr 125, poz. 873). Jeśli jesteś mężatką, zgodę na przekształcenie waszego mieszkania musi też wyrazić twój mąż.
Liczy się czas
Trzy miesiące – teoretycznie tyle czasu ma spółdzielnia, by przenieść na ciebie własność mieszkania (termin biegnie od dnia złożenia przez ciebie wniosku). W praktyce jednak ten termin może nie zostać dotrzymany. Spółdzielni opłaca się bowiem grać na zwłokę. Dlatego, gdy terminy zostaną przekroczone, nie czekaj, tylko szybko złóż do sądu (wydział cywilny) pozew o przekształcenie mieszkania w odrębną własność, na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wyrok sądu zastępuje decyzję spółdzielni. Pozew jest wolny od opłat.
Kalkulator wydatków
Oprócz spłaty nominalnej części kredytu czekają cię inne wydatki związane z przekształceniem własności mieszkania. Zmiana statusu lokalu wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Notariusz pobierze za to opłatę – jej wysokość nie może przekraczać jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, tj. 319 zł. Potem trzeba będzie założyć księgę wieczystą dla lokalu i złożyć wniosek o wpisanie do niej twoich danych jako właścicielki. Zapłacisz za to ok. 300 zł.
Wykup za premię gwarancyjną
Jeśli masz książeczkę mieszkaniową, możesz wykorzystać na pokrycie wydatków związanych z przekształceniem mieszkania premię gwarancyjną, jaką otrzymasz, likwidując tę książeczkę.
Ale uwaga! Prawo do premii dają jedynie książeczki założone do 23.10.1990 r.
Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej składasz w oddziale PKO BP, który prowadzi książeczkę. Dołącz do niego dokumenty potwierdzające prawo do premii (np. w tym wypadku akt notarialny o przeniesieniu odrębnej własności lokalu).