Ubezwłasnowolnienie

Coraz szybsze tempo życia i narastający stres sprawia, że coraz więcej osób nie wytrzymuje tego psychicznie. Choroby psychiczne powszednieją, a osoby nie zdające sobie sprawy ze swojego działania mogą przysporzyć sobie i najbliższym wiele problemów.
/ 09.05.2007 09:56
Coraz szybsze tempo życia i narastający stres sprawia, że coraz więcej osób nie wytrzymuje tego psychicznie. Choroby psychiczne powszednieją, a osoby nie zdające sobie sprawy ze swojego działania mogą przysporzyć sobie i najbliższym wiele problemów.

ubezwłasnowolnienieCo zrobić w takiej sytuacji, aby zabezpieczyć się przed nieodpowiedzialnym postępowaniem chorej osoby? Trzeba wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada bowiem zdolności do czynności prawnych. Czynność prawna dokonana przez taką osobę jest nieważna.

Kogo można ubezwłasnowolnić?

Ubezwłasnowolnić całkowicie można osobę, która ukończyła 13 lat, jeżeli na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju lub innych zakłóceń (pijaństwa, narkomanii) nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego ustanawia się opiekę – chyba, że osoba ta znajduje się jeszcze pod władzą rodzicielską.

Osoba ubezwłasnowolniona częściowo ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Ważność podejmowanych przez nią czynności zależy od zgody przedstawiciela ustawowego lub kuratora.

Powód ubezwłasnowolnienia powinien być ściśle dostosowany do stopnia upośledzenia osoby. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 1977r. wyraził pogląd, że niedopuszczalne jest ubezwłasnowolnienie z powodu choroby psychicznej, jeśli osoba ta jest tylko dotknięta niedorozwojem psychicznym.

Kto decyduje o ubezwłasnowolnieniu?

O ubezwłasnowolnieniu decyduje Sąd Okręgowy. Regułą w tego typu postępowaniu jest wysłuchanie osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. Można odstąpić od wysłuchania jeśli osoba ta znajduje się w takim stanie, że nie sposób nawiązać z nią kontaktu myślowego. Sąd może również skierować osobę na badanie psychiatryczne. Zażalenie na skierowanie takiej osoby na badanie nie przysługuje.

kogo można ubezwłasnowolnićKto może zgłosić wniosek?

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może wystąpić :
- małżonek
- krewni w linii prostej oraz rodzeństwo
- przedstawiciel ustawowy

Wpis sądowy od wniosku wynosi 40 zł.

Kto zgłasza taki wniosek o ubezwłasnowolnienie działając w złej wierze lub działając lekkomyślnie – podlega karze grzywny.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/02.05.2010 20:17
Ja chciałbym się zapytać czy jak syn chce ubesnawolnić mamę z powodu choroby alzhaimera to czy drugi syn musi się zgodzić czy może ten pierwszy syn zrobić bez zgody drugiego syna?
/16.06.2011 02:12
mam podobna sytuacje ale niechce wyrazic zgody bo mamusia ,jest normalna tylko starsza schorowana ale wszystko umi sama zrobic,czyta ksiazki ,prase ,rozmawia na temat,bratu potrzeba reszty majatku bo wszystko juz zgarnal a po smierci taty chce ostatnia cwiartke domu,ja niemam nic zrzeklem sie majatku ,to bylo rodzicow a brat mial opikowac sie nimi a teraz chce mame ubezwlasnowolnic to swinstwo az sie boje starosci,jestem po udarze ale bede walczyl o mame,jestem to jej winien i pozdrawiam
/20.06.2016 22:11
Witam ja jestem już po sprawie ubezwasnowolnialam mame chorą. Może brat sam wystąpić i nie potrzebna jest zgoda rodzenstwa
POKAŻ KOMENTARZE (16)