spis powszechny, kobieta, rachmistrz, dokumenty fot. Dreamstime

Trwa Narodowy Spis Powszechny

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Warto wiedzieć, jakie są zasady udzielania odpowiedzi i co zrobić, gdy odwiedzi nas rachmistrz
/ 17.04.2011 11:10
spis powszechny, kobieta, rachmistrz, dokumenty fot. Dreamstime

Tegoroczny spis powszechny jest pierwszy, od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej (poprzedni odbył się w 2002 roku). Potrwa do 30 czerwca.

Dane będą zbierane:
- za pośrednictwem Internetu,
- telefonicznie,
- w bezpośredniej rozmowie z rachmistrzem.

Masz prawo nie zgodzić się na wywiad telefoniczny.
Nie musisz też brać udziału w spisie internetowym. Nie możesz natomiast odmówić rozmowy rachmistrzowi spisowemu, kiedy do ciebie zapuka. Jeśli nie wpuścisz go do domu, możesz zostać ukarana grzywną do 5 tys. złotych. Taka sama kara grozi za podanie nieprawdziwych danych.

Pamiętaj, że rachmistrz ma obowiązek pokazać ci legitymację upoważniającą go do spisu. Są na niej podane m.in. jego dane, informacja o terenie działania, okres ważności oraz pieczątka dyrektora urzędu statystycznego.

W razie wątpliwości skontaktuj się z bezpłatną infolinią – 800 800 800 lub 22 44 44 777 (dla telefonów komórkowych, opłata wg cennika operatora).

Jeśli nie masz ochoty na wizytę rachmistrza, możesz się spisać sama (musisz go tylko o tym powiadomić, kiedy przyjdzie). Po zalogowaniu się na stronie internetowej GUS-u (www.stat.gov.pl) wypełniasz znajdującą się tam ankietę. Masz na to 14 dni od pierwszego logowania. Jeśli tego nie zrobisz, rachmistrz ponownie odwiedzi cię po 16 czerwca.

Porady prawne i finansowe - forum >>

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)